Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. 28 Şubat Davası Kapsamında Gelişmeler

28 Şubat Davası Kapsamında Gelişmeler

haber haber -
41 0

Ömür Boyu Hapis Cezasına Çarptırılan Komutan Vefat Etti

28 Şubat Davası kapsamında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir komutan cezaevinde vefat etti. Diğer yandan, 13 komutan ise Cumhurbaşkanı’nın af yetkisiyle tahliye edildi.

Af Değil, Adalet İstiyoruz

Beş komutanın avukatı Aykanat Kaçmaz, müvekkillerinin rütbenin geri alınması ve diğer haklarının iadesi için Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Kaçmaz, “Af değil, adalet istiyoruz. Yargılamanın yenilenmesi sonucu beraat kararı verileceğine inanıyorum” dedi.

28 Şubat Darbedir Algısı

Aykanat Kaçmaz, toplumda, siyasilerde ve yargı üzerinde “28 Şubat darbedir” algısının nedeniyle yargılananların aklanamadığını belirtti. Kaçmaz, yargılananların türban yasağı koydukları, dindar personeli işten çıkardıkları ya da türbanlı olduğu için baskı uyguladıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Emekli Komutanlar Tahliye Edildi

Emekli komutanlardan Çetin Doğan, Yıldırım Türker, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Temel Özkaynak’ın kalan cezaları Cumhurbaşkanı kararı ile affedildi. Çetin Doğan, tahliyesinin ardından Bodrum’da dinlenmeye çekildi.

Diğer Komutanların Durumu

Yargıtay’ın bazı sanıklarla ilgili bozma kararı nedeniyle 12 komutan hakkındaki ikinci yargılama devam ediyor. Dosyada eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün de yargılanması devam ediyor. Davada en son eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek 6 Mayıs 2024’te tanık olarak dinlendi.

İlgili Yazılar