5G uçaklar için tehlike yaratıyor

 5G uçaklar için tehlike yaratıyor

Dünyanın en büyük ticari uçak üreticileri olan Boeing ve Airbus, ABD’de önümüzdeki ay kullanımı başlayacak olan 5G hizmetinin ertelemesini istiyor. Şirketlerin CEO’ları David Calhoun ve Jeffery Knittel, isteklerini Biden yönetimine bizzat ilettiler.

Boeing ve Airbus yöneticileri, ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e durumu açıklayan bir mektup gönderdi. 5 Ocak’ta kullanıma sunulacak 5G hizmetinin, uçakların güvenli bir şekilde çalışma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebileceğini, bu sebeple ileri bir tarihe ertelenmesini istediler.

CEO’lar, havaalanlarının yakınında 5G iletimlerinin gücünü sınırlamak için yeni bir teklif geliştirdiklerini ve Biden yönetimini böyle bir planı benimsemeleri için Federal İletişim Komisyonu ile çalışmaya çağırdıklarını söylüyor. Ayrıca, 5G’nin yayılmasına izin vermenin etkilerinin çok büyük olacağını ve sektörün hala COVID–19 pandemisiyle mücadele ettiği bir zamanda geldiğini belirtiyorlar.

ABD’de bulunan 6 bin 800‘den fazla uçağı ve düzinelerce uçak üreticisini etkileyen yeni kural, düşük görüş koşulları içeren bazı uçuş rotalarında aksamalara yol açabileceği ve hatta bu koşullarda uçmayı güvensiz hale getirebileceği söyleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun