Ahmet Benne Kimdir? O, Türkmen Müziğinin Geleceği!

 Ahmet Benne Kimdir? O, Türkmen Müziğinin Geleceği!

Ahmet Benne Kimdir? O, Türkmen Müziğinin Geleceği!

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) özel konuğu olarak ekranlara gelen büyük sanatçı Ahmet Benne, televizyonda yayınlanan özel konserleriyle milyonlarca müzikseveri mest etti.

1989’da Irak Kerkük’ün ilçesi olan Tuzhurmatu’da Türkmen ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan Ahmet Benne, son dönemde Türk ve Türkmeneli televizyonlarında yayınlanan özel konserleri ile muazzam sesi ve ud virtüözlüğünü sergileyerek Türk ve Türkmen halkının gönlünde adeta taht kurdu.

2010 senesinde Irak Türkmen Cephesi aracılığı ile Türkiye eğitimi için gelen Ahmet Benne, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü özel yetenek sınavlarını dereceyle kazandı. Kerkük’den getirdiği usta hoyrat icracılığı ve bestekarlığını Türkiye’deki eğitimiyle akademik anlanda taçlandırdı.

Akademik müzik çevrelerince alanının uzman sanat insanı olarak gösterilen genç sanatçı sevilen bestelerde üreten önemli bir besteci. Bilimem İndi Hardasan, Mahşere Kaldı ve Kader isimli eserleri hayranları tarafından en çok beğenilen single çalışmalarından bazılarıdır.

Öz ağabeyi Ali Benne’de Kerkük’te sevilen bir sanatçı olan Ahmet Benne, seslendirdiği hoyratlar, Kerkük türküleri ve kendine ait müzik eserleriyle her dinleyeni kendine hayran bırakıyor.

Şuan Gazi Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yürüten Ahmet Benne, akademik çalışmalarıyla Kerkük müziğini bilimsel anlamda değerlendirmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun