Akıllı telefon kamerasıyla COVID-19 testi

 Akıllı telefon kamerasıyla COVID-19 testi

2019’un sonlarında patlak veren, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs, insanlık için halen büyük bir tehdit. Her ne kadar aşılama çalışmalarında büyük aşama kaydedilse de, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni bir varyant nedeni ile istenen sonuç tam anlamıyla alınamıyor.

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı, tüm dünyada uygulanan PCR testlerine doğruluk payı büyük ölçüde yakın olan, akıllı telefon kameralarını kullanan yeni bir test yöntemi üzerinde büyük aşama kaydettiklerini açıkladı.

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan bir makaleyle duyurulan smaRT-LAMP adlı yeni test yöntemi, akıllı telefon kameraları aracılığıyla kişinin tükürüğündeki koronavirüs patojenlerini test ederek 25 dakikada sonuç veriyor ve piyasada sıklıkla kullanılan hızlı antijen testlerinden daha güvenilir.

smaRT-LAMP testinin yapılabilmesi için araştırma ekibi tarafından geliştirilen uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Ardından kişiden alınan tükürük örneğinin kimyasal solüsyonla karıştırılarak sıcak bir plaka üzerine konumlandırılan özel bir test kitine yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kitin bünyesinde reaksiyonlara tepki olarak yanabilen floresan boya ve LED ışık barındırdığını belirtelim.

Daha sonra uygulamanın aktif hale getirilmesi gerekiyor. Uygulama, bu süreçte her 10 saniyede bir akıllı telefonun arka kamerasından çekim yapacak ve renk reaksiyonlarına bağlı olarak testin sonucunu ve viral yük miktarını belirleyecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun