Apple ürünlerine dudak uçuklatan zam

 Apple ürünlerine dudak uçuklatan zam

Son dönemde dünya gündemi bir hayli meşgul. Zira Rusya’nın operasyon kararı alarak Ukrayna’ya saldırması tüm dengeleri değiştirdi. Rusya, amacımız işgal değil dese de, bugüne dek yaşanan tüm gelişmeler bu durumun tam tersini gösteriyor.

Apple, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında kısa süre önce ülkedeki tüm satışlarını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Bu kapsamda Rus kullanıcılar, Apple Store’a giriş yapmaya çalıştıklarında ”Apple Store şu anda kapalı” ibaresi ile karşılaşmaya başladı.

Aynı şekilde şirketin Rusya ve Avrupa pazarlarında distribütörlüğünü üstlenen re:Store da geçici olarak kapanma kararı aldı. Şirket, Rus haber ajansı RIA Novosti’ye göre mağazalarını yeniden açmaya başladı. Ancak fiyatlara rekor seviyeden zam geldi.

iMore’un raporuna göre iPhone 13 Pro Max 128 GB sürümü, re:Store‘da 9 Şubat tarihinde 109 bin 990 ruble fiyat etiketi ile ön siparişe açıldı. Akıllı telefon, mevcut döviz kuru ile 940, o dönemki döviz kuruyla 1.470 dolara denk geliyordu.

Apple’ın ülkedeki satışlarını durdurmasının ardından günün erken saatlerinde yeniden satışa çıkan akıllı telefonun fiyatı an itibari ile 149 bin 990 ruble oldu. Söz konusu fiyat etiketinin mevcut kur ile 1.350, o dönemki döviz kuru ile 2 bin dolar seviyelerine kadar çıktığını belirtelim.

Bunun yanı sıra en dikkat çeken fiyat değişikliklerinden biri de iPhone 13 Pro Max 1 TB sürümünde yaşandı. 9 Şubat’ta 159 bin 990 ruble, mevcut döviz kuruyla 1.362, o dönemki kurla 2 bin 139 dolar fiyatlandırma ile satışa çıktı.

Akıllı telefonun bugünkü fiyatı 239 bin 990 ruble seviyelerinde. Bu da mevcut kurla 2 bin 50, eski kurla hesaplandığında ise 3 bin 208 dolara tekabül ediyor. re:Store, iPhone 13 Pro Max 128 GB ve 1 TB modellerinde olduğu gibi tüm ürünlerine rekor düzeyde zam yaptı. Bunun dışında Apple’ın ülkede yeniden ne zaman satışlara başlayacağı ise henüz bilinmiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun