Badminton sporu nedir?

 Badminton sporu nedir?

MÖ 5. yüzyılda Çinliler tarafından icat edilen Ti Jian Zi oyunu bugün badmintonun atası olarak kabul ediliyor. Aynı şekilde 19. yüzyılda Hindistan’da oynanan Poona adlı oyun da badmintonun erken dönem oyunlarına örnek olarak kabul edilebilir. O zamanlar İngiliz kolonisi olan Hindistan’da oynanan oyunu gören İngiliz askerleri, oyunu 1860 yılında İngiltere’ye getirdi. O sırada hiltonbet giriş Beaford Dükü’nün kızı oyundan zevk almış ve oynanmasını istemiştir. İlk olarak Beaford Castle’daki badminton salonunda oynanan bu oyun, adını ilk oynandığı odadan alıyor.

İki raket ve bir kaz topuyla oynanan bir oyun olan badminton, tenis veya masa tenisine benzerliği ile dikkat çekse de onu tenis raketinden ayıran birçok özelliğe sahiptir. Badminton oyununun temel amacı, ortadaki ağ aracılığıyla topu rakibin yarı sahasına düşürmektir.

 Badminton öğrenmesi kolay bir spordur ve her yaştan insanın rahatlıkla keyif alabileceği bir aktivitedir. Badmin oyuncularının yaşı oldukça geniştir. Çocuklar için özellikle ebeveynler arasında popüler olan bu spor şiddet içermemesi, eğlenceli ve sürükleyici bir oyun ve kursa sahip olması nedeniyle oldukça popülerdir. Badminton kortu tenis kortu gibi bir fileye sahiptir ve badmintonda oynanan top çok yumuşak ve zararsız bir toptur. Bu, badminton oyuncularının yaralanma riskini en aza indirir.

Badminton, bireysel ve iki kişilik gruplar halinde oynanabilen bir spordur. Badminton ekipmanı iki raket ve bir kaz raketle içerir. Badmintonun oynandığı sahanın uzunluğu 13.40 metre, genişliği 5.18 metre, saha ortasındaki file yüksekliği ise 1.55 metredir.

Badmintonun temel kuralı, topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. Sadece hizmeti kullanan oyuncular puan kazanabilir ve oyundaki her set 15 puan içerir. Bir sette 2 fark farkıyla 15 sayıya ilk ulaşan takım seti kazanır. Bir puan farkı varsa, fark 2 puan olana kadar oyun devam eder. Maç, hakemin beraberlik sonucu ile sahibini bulmaya başladı. Sahanın kazanan tarafı, eğer topu istiyorsa alanın yarısını seçer ve oyun servis atışı ile başlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun