Bir devrin sonu

 Bir devrin sonu

Türkiye, 20 yılı aşan bir süredir Avrupa’nın hafif ticari araç üretim merkezi konumundaydı. Fakat markalar tarafından peş peşe yapılan açıklamaların sonrasında önce Ford, şimdi de Fiat, bazı modelleri için üretim merkezlerini başka ülkelere kaydırma kararı aldı. Zira bu yıl tanıtılan 5. nesil elektrikli Fiat Doblo, artık TOFAŞ tarafından üretilmeyecek.

TOFAŞ, 23 yıldır Bursa’daki fabrikalarında ürettiği Fiat Doblo modeli için artık yolun sonuna geldiğini duyurdu. KAP açıklamasında ise mevcut aracın 2022 sonuna kadar olan üretim anlaşmasının Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yılı sonuna kadar uzatıldığı bildirildi.

Yani artık Avrupa ile bağlar kopartıldı. Zira PSA alt yapısıyla İspanya’da üretilecek olan 5. nesil elektrikli Doblo, öncelikli olarak AB ülkelerine satılacak. Türkiye’de yaklaşık 1.5 yıl daha üretimi devam edecek model ise 4. nesil. Tabii elektrikli Doblo da ülkemize gelecektir. Fakat bunun tahmini olarak 2024 yılını beklememiz gerekecek.

2023 sonrası Doblo üretimi de durunca bu oran neredeyse 4’te 1’e kadar düşecek. Dolayısıyla TOFAŞ’ın burada farklı bir ticari sınıf araç üretimi üstlenebileceği söyleniyor. Tabii bu araç Doblo’ya bir alternatif mi olur yoksa direkt olarak ağır ticari sınıfına mı girilir henüz bilinmiyor.

Bu kararın ardındaki en büyük sebep ise markaların ortak üretim faaliyetlerini artırarak maliyetleri düşürme isteği. Bu nedenle Fiat (Doblo), Peugeot (Rifter), Opel (Combo), Citroen (Berlingo) ve Toyota (Proace City), aynı alt yapı ile hafif ticari üretimi yapacak. Hatta araçlara baktığımızda ön panjur ve marka logosu dışında birebir aynı gözüktüklerini görüyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun