Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. BM Raporuna Göre Gazze’deki Durum Hakkında Endişe Verici Bilgiler

BM Raporuna Göre Gazze’deki Durum Hakkında Endişe Verici Bilgiler

haber haber -
14 0

UNRWA Raporu Detaylarıyla Ortaya Kondu

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi’ndeki durumu ele alan bir rapor yayınladı. Raporda, İsrail saldırılarının sivil can kayıplarına, yerinden edilmelere ve altyapının zarar görmesine neden olduğuna vurgu yapıldı.

İsrail Saldırıları Devam Ediyor

Raporda, İsrail ordusunun Gazze kenti, güneydeki Refah’ın doğusu ve Refah ile Kerem Ebu Salim Sınır Kapıları çevresinde kara saldırılarını genişletmeye devam ettiği belirtildi. 7 Ekim 2023’ten bu yana, Gazze Şeridi’ndeki İsrail saldırıları sonucunda öldürülen UNRWA çalışanı sayısının 189’a ulaştığı ifade edildi.

İnsani Yardıma Erişim Engelleniyor

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) verilerine dayanılarak hazırlanan raporda, artan ihtiyaçlara rağmen, Gazze’nin kuzeyi başta olmak üzere savunmasız kişilere insani yardım kuruluşlarının erişiminin sürekli engellendiği bildirildi. İsrail yetkililerin insani yardım çalışmalarını kısıtladığı ve engellediği belirtildi.

Ölü ve Yaralı Sayısı Artıyor

Rapora göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 35 bin 173 Filistinli öldü, 79 bin 61 kişi yaralandı. Çoğunluğu çocuk ve kadın olan bu kayıpların yanı sıra, binlerce insanın enkaz altında kaldığı ve sivil altyapının hedef alındığı belirtildi. İsrail’in Refah’taki askeri harekatının insani yardım faaliyetlerini olumsuz etkilediği vurgulandı.

İlgili Yazılar