Borç yapılandırmada Bağkur’luya iyi haber!

 Borç yapılandırmada Bağkur’luya iyi haber!

Vergi, SGK prim borcu, trafik cezası borçları başta olmak üzere devlete olan çeşitli borçların yeniden yapılandırılarak peşin ya da taksitle ödenmesine imkan sağlayan ‘7256 sayılı yasa (yapılandırma yasası)’, geçmişe dönük prim borcu olan ve borcu nedeniyle primleri dondurulan 100 binlerce Bağkur’lu için fırsat sunuyor. Yapılandırma yasası Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra bu durumdaki Bağkur’lular daha az ödeme yaparak ihya (canlandırma) imkanı elde edecek. 

2008 yılından başlayarak çeşitli kanunlarla Bağkur prim borcunu ödeyemeyen vatandaşların prim borçları silinerek sigortalılık süreleri donduruldu. Vatandaşlar daha sonra ellerine para geçince SGK’ya ihya başvurusunda bulunabiliyor. Normalde dondurulmuş sigortalılık sürelerinin ihya edilebilmesi için ihya başvurusunun yapıldığı tarihteki asgari ücret veya bunun 7.5 katı arasında değişen tutar üzerinden prim ödeniyor.

BU KOLAYLIK KAÇMAZ

Hangi yıl olursa olsun geçmişte dondurulan sigortalılık süresinin her günü için 2021 yılında en az 41.14 TL prim alınıyor. 1997 yılı için de 2020 yılı için de aynı tutarda prim ödenmesi isteniyor. Bu durum da Bağkur’luların primleri ödemesini zorlaştırıyor. Meclis’ten geçerek yasalaşan yapılandırma yasası borçlu Bağkur’lular için önemli bir kolaylık sağladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun