Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatlarındaki Son Durum

Brent Petrol Fiyatlarındaki Son Durum

haber haber -
8 0

Brent ve WTI Petrol Fiyatları

Cuma günü 80,38 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 79,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.59 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,19 artarak 79,77 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 75,61 dolardan alıcı buldu.

Petrol Talebinde Artış Beklentisi

Yaz aylarında yoğunlaşan yolculukların etkisiyle petrol talebinin artacağı beklentisi fiyat artışında etkili oldu. ABD’de açıklanacak ham petrol ve benzin stokları verileriyle ülkedeki talebe dair ipuçları bekleniyor. ABD’deki petrol sondaj kulelerinin azalması ve Orta Doğu’daki jeopolitik risklerin etkisiyle artan arz endişeleri fiyatların yükselişini destekliyor.

Jeopolitik Gelişmelerin Etkisi

Yemen’deki gelişmeler de fiyatları etkiliyor. İran destekli Husilerin Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde 3 gemiye saldırması ve ABD ile İngiltere’ye yönelik hava saldırıları gerginliği artırıyor. Ayrıca BM’nin, Yemen’deki Husilerin 11 BM personelini alıkoyduğu bilgisi de endişeleri artırıyor.

Fed Faiz Kararı ve OPEC Raporu Beklentisi

Piyasa oyuncuları bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını beklerken, işsizlik oranındaki yükselişe rağmen Fed’in faiz indirimine gitmeyeceği yönündeki tahminler fiyatları kısıtlıyor. Piyasalar, Fed’in politika faizini sabit tutmasını bekliyor ve OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna odaklandı. Brent petrolde teknik olarak 80,22 ile 81,28 dolar aralığının direnç, 79,16 ile 78,10 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar