Çimento ve gübre ihracatına sınırlama geldi

 Çimento ve gübre ihracatına sınırlama geldi

Müteahhitlerin çimento fiyatlarındaki yüzde 200’e varan artışı gerekçe göstererek 9 Eylül’de iş bırakacaklarını açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi.

Müteahhitlerin çimento fiyatlarındaki yüzde 200’e varan artışı gerekçe göstererek 9 Eylül’de iş bırakacaklarını açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı Tebliği ile çimento ve klinker, ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Böylece, çimento ve klinker fiyatlarının yurt içinde düşmesi hedefleniyor.

GÜBRE DE LİSTEYE EKLENDİ

Öte yandan, resmi verilerde fiyatı son bir yılda yüzde 52,9 oranında, çiftçilerin aktardığına göre ise yüzde 120’ye varan oranlarda artan gübrede de ihracata sınırlama geldi.

Yine bugünkü Ticaret Bakanlığı tebliğinde ‘diamonyum hidrojenortofosfat-DAP’, ‘azot ve fosforun ikisini de içeren diğer mineral veya kimyasal gübreler; nitrat ve fosfat içermeyenler, azot =>%10 içerisinde yer alan yalnız NP (20-20-0) cinsi gübreler’, ‘azot, fosfor ve potasyumun üçünü birden içeren mineral veya kimyasal gübreler; nitrogen >%10 içerisinde yer alan yalnız NPK (15-15-15) cinsi gübreler’ ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Resmi gıda enflasyonu, ağustosta yüzde 29 ile son 28 ayın zirvesine çıkmıştı.

AYDIN AYAYDIN YORUMLADI

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre çimento ve klinker ihracına gelen kısıtlamayı Rekabet Kurulu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

“Çimento kartelinin maliyetlerinin çok üzerinde anlaşarak fahiş fiyatla çimento satışı inşaat sektöründe sıkıntı yaratmıştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tarafları bir araya getirerek çözüm bulmaya çalıştı ancak, çimento karteline tatlı kar cazip gelmiş, bu nedenle geri adım atmadılar.”

Prof. Dr. Aydın Ayaydın’a göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş yeni bir hamle yaparak, çimento üreticilerinin çimento ve klinker ihracatını kayda alma zorunluluğu getirerek, ihracatın azaltılması kozunu kullandı. Bakan Muş, bununla çimento ihracatını kısarak, piyasada çimento arzını arttırarak fiyatı aşağı çekmeye çalışmasını sağlayacak.

‘ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN İKİ ALTERNATİFİ VAR’

Ayaydın’a göre, Bakan Muş’un bu hamlesine çimento sektörünün önünde iki alternatif var. Birincisi tebliğe uyacak, iç piyasaya daha fazla çimento verecek ve bununla birlikte fiyatlar gerileyecek.

Çimento üreticilerinin önündeki ikinci yol, ihracatı kısılsa bile, iç piyasaya fazla mal vermek yerine üretimini kısacak ve piyasada daha az mal ile yüksek fiyatla çimento satmaya devam edecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun