Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Çin, Tayvan Çevresinde Askeri Tatbikat Düzenliyor

Çin, Tayvan Çevresinde Askeri Tatbikat Düzenliyor

haber haber -
41 0

Çin Ordusu, Müşterek Harekatlarla Tatbikatını Sürdürüyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Doğu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatın ikinci gününde, ada zinciri içinde ve dışında “muharebe alanını ve kritik sahaları ele geçirme ve kontrol etmeye” odaklanan müşterek harekatlar düzenleniyor.

Çin, Tayvan’ın Yeni Liderine Karşı Tatbikatı Başlattı

Çin ordusu, Tayvan’ın yeni lideri Lai Ching-te’nin göreve başlamasının ardından 3 gün içinde Ada çevresinde askeri tatbikata başladı. “Müşterek Kılıç-2024A” adı verilen ve 2 gün sürecek tatbikat, Tayvan Boğazı ve çevresindeki adaları kapsıyor.

Tatbikatın Amaçları

Çin ordusunun kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinden birliklerin katıldığı tatbikatın, “bağımsızlığa yönelik eylemleri cezalandırma” ve “dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı” amaçlı olduğu vurgulanmıştı.

PLA Daily‘de yayımlanan yorumda, tatbikatın “Tayvan ayrılıkçılarını cezalandırmayı ve dış güçleri uyarmayı amaçladığı” belirtilirken, Lai’nin bağımsızlık yanlısı tavrına karşı “anlayacağı dilde yanıt verme” hedeflendiği ifade edildi.

Tayvan’ın Durumu

Tayvan, 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığını korurken, Çin ana karası ile arasındaki egemenlik ihtilafı devam etmektedir. Pekin yönetimi, Tayvan’ın yeniden birleşmesi için gerektiğinde güç kullanabileceğini vurguluyor.

İlgili Yazılar