Çip krizi bitiyor mu

 Çip krizi bitiyor mu

Pandemi döneminde insanların karantinaya girmesi, işlerini ve okullarını evden devam ettirmesi telefon ve bilgisayarlara talebi arttırdı. Teknolojik aletlere artan talep, en değerli çip üreticisi Intel için de rekor gelir sağladı. Fakat Intel ‘in rekor gelir sağlaması aynı zamanda çip krizine de neden oldu.

Intel, çip krizini sonlandırmak adına Avrupa’da 36 milyar doların üzerinde yatırım yapacağını duyurdu. Önümüzdeki on yıl içerisinde de bu sorununu tamamen ortadan kaldırmak adına toplamda 87 milyar dolara varan yatırım planladığını da açıkladı.

Almanya’nın Magdeburg kentinde inşa edilecek iki yeni fabrika planı, içerisinde birden fazla projeyi barındırıyor. Intel’e göre bu fabrikaların inşaatına 2023 yılının ilk yarısında başlayacak. Fabrikalardaki çip üretimine ise 2027 yılında başlaması hedefleniyor. Almanya’daki yatırımları için 17 milyar Euro’luk başlangıç fiyatı veren Intel burada 7.000 kişiye inşaat işi ve 3.000 kişiye de kalıcı iş imkanı sunacak. Şirket, yine aynı nedenlerden dolayı İrlanda’da bulunan tesislerini genişletmek için 12 milyar Euro’luk ek yatırım yapacak.

Intel’in yaptığı açıklamaya göre İtalya’da ise 4.5 milyar Euro’ya kadar yatırım yapmayı düşünüyor. Firma bu yatırımlar ile 1.500 kişiye istihdam sağlayacak. Fakat şirketin burada tam olarak hangi alanda yatırım yapacağı şimdilik belirsiz. İtalya ile anlaşma sürecinde olduğunu belirten çip üreticisi yatırımlara 2025-2027 arasında başlamayı düşünüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun