Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ECB’nin Finansal İstikrar Değerlendirmesi Raporuna Göre Euro Bölgesi’nin Kırılgan Finansal Durumu

ECB’nin Finansal İstikrar Değerlendirmesi Raporuna Göre Euro Bölgesi’nin Kırılgan Finansal Durumu

haber haber -
38 0

ECB’nin Finansal İstikrar Değerlendirmesi Raporu Detaylı İnceleme

ECB’nin Finansal İstikrar Değerlendirmesi raporunda düşen enflasyon ve iyileşen ekonomik beklentiler, Euro Bölgesi’nin ekonomik görünümünü aydınlattı. Ancak, raporda finansal piyasaların olumsuz şoklara karşı hala kırılgan olduğuna vurgu yapıldı.

Piyasalarda Görülen İyimser Havanın Değişebilirliği

Raporda, son zamanlarda piyasalarda görülen iyimser havanın hızla değişebileceğine dikkat çekilirken, jeopolitik gerginliklerin finansal istikrarı tehlikeye atabileceği uyarısında bulunuldu. Sıkı finansal koşulların Euro Bölgesi hanehalkı, firmalar ve hükümetlerini test ettiği belirtildi.

Euro Bölgesi Bankacılık Sisteminin Durumu

Raporda, Euro Bölgesi bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite pozisyonuna rağmen bazı zorluklarla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Bankaların düşük piyasa değerlemeleri, varlık kalitesi, fonlama ve gelirlerle ilgili zorlukların devam ettiği belirtildi.

ECB Başkan Yardımcısının Açıklamaları

Raporun sunumunu gerçekleştiren ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, olumsuz ekonomik ve finansal sürprizler olasılığının yüksek olduğunu belirterek Euro Bölgesi finansal istikrarı için risk görünümünün kırılgan olduğunu vurguladı. Jeopolitik risklerin finansal istikrar görünümünü gölgelemeye devam ettiğini belirtti.

De Guindos, “Azalan resesyon riskleri ve düşen enflasyona rağmen finansal istikrar koşullarının iyileşmiş olsa da küresel ekonomik ve jeopolitik belirsizlikler ışığında finansal sistemin dayanıklılığını artırmamız gerekiyor.” dedi.

İlgili Yazılar