Egzoz Nedir ve Nasıl Çalışır

 Egzoz Nedir ve Nasıl Çalışır

    İçten yanmalı motorlarda patlayan hava yakıt karışımının bıraktığı gazın motor dışına sesi absorbe ederek atılmasına yarayan araçtır. Temel özelliği borularla taşınan sesin egzoz içinde cam elyaf gibi malzemelerle soğurulup gürültüyü azaltarak dışarıya bırakmaktır. Eğer egzoz olmasaydı insanları rahatsız edecek yüksek desibeller de sesler ortaya çıkardı. Bu yüksek ses kirliliğini engellemek için egzoz sistemi geliştirilmiştir.

     Motorda yanan gazlar manifolddan egzoz boğazına gelir. Eğer araçta varsa katalitik konvertörde zehirli gazlardan bir miktar arındırılıp borular yardımıyla egzozdan dışarı taşınır.

     Motordaki egzoz valfları açıldığında ses dalgaları çok yüksek basınçta dışarıya çıkmak isterler. Atılan yanmış gaz atıklarıyla birlikte ses dalgaları ilerler ve dışarıda insan kulağına çarpıp kulak zarını titreştirir ve biz bunu ses olarak algılarız. İnsan kulağına zarar veren frekans ve basınçtaki ses dalgalarını minimal boyutlara indirmek için egzoz sistemi kullanılır.

Egzoz Manifoldu Nedir?

     Silindir içinde yanmış gazın çıkış borusudur. Silindir sayısına genellikle 4 adet olan silindirden çıkıp egzoz boğazında birleşen borudur. Genellikle dökme demirden yapılır.

Egzoz Çalışma Sistemi

     Egzoz borusundan içeri giren ses dalgaları yüzlerce küçük deliğin bulunduğu giriş borusundan girip, çıkış borusundaki küçük deliklerden geçer ve dışarı çıkar. Bu sırada karşı duvardan yansıyan ses dalgaları dairesel geniş delikten geçerek geri yansır. Yankılayıcı odasına giren ses dalgaları birbiri üzerine yansıyarak soğurulur. Sonrasında da çıkış borusundan azaltılmış olarak dışarı çıkar. Çift egzozlu araçlarda tek borudan gelen gazlar ayrılarak iki ayrı susturucu ile verimli bir şekilde dışarı atılır. Ses oranında bir değişim olmasa da aynı ses oranıyla verimli gaz çıkışı sağlanarak motor performansı sağlanır. İstanbul Mitsubishi Yetkili Servisi Güneri Motors’da aracınızın mekaniksel tüm ihtiyaçları en iyi ve kaliteli hizmet ile sağlanmaktadır.

Egzoz İmal Edilmesi

     Yapılacak boyutlarda çeşitli kalınlıklarda sac ve dikişli borulardan meydana gelir. Egzozun yapısına göre ya tam preste kalıbı üretilir ya da önce sac kıvırma silindirinde şekli verilir. Eğer silindirde şekil verilmişse  buna alt ve üst kapaklar pres yardımıyla şekil verilir. Asıl önemli kısım ise egzozun içidir. Biz egzoz alırken sadece dış yapısına bakarak egzozun kalitesi hakkında fazla bir bilgi veremeyiz. İçine delikli borular yerleştirilir ve kalan kısım İzocam gibi yalıtkan bir malzeme ile doldurulur, gelen gaz bu borular vasıtasıyla egzoz içinden geçirilip yalıtım malzemesi sayesinde sesin absorbe edilmesi sağlanır.

     Paslanmaz çelikten imal edilen egzoz boruları yüksek performans ve düşük ses çıkışı göz önüne alınarak üretilir. Yanma odasında biriken gaz ne kadar rahat çıkarsa odada biriken artık gaz miktarı o kadar az olur. Motor performansı yükselir. Yeni teknoloji ile üretilen egzoz boruları motor performansını arttırdığı gibi yakıt tasarrufunda da verimli olarak kullanılmaktadır. Böylece , en faydalı şekilde aracımızın performansını sağlamak için mutlaka Anadolu yakası Mitsubishi Servislerinden olan Güneri Motors’da araçlarımızın düzenli bakım ve onarımlarını yaptırabiliriz.

     Günümüz otomobil üreticileri insanların kulağına güzel gelen frekansları saptayarak bu frekanslara yakın seslere ulaşmaya çalışmaktadır.

Egzoz sistemi parçaları

–Egzoz manifoldu;
Motorun her bir silindir başına, silindir sayısı kadar boru ile bağlıdır. Bu borular birleştirilerek tek  boru haline getirildiği sistem. Alüminyum, paslanmaz çelik veya dökme demirden imal edilir.
–Oksijen Sensoru;
En son üretilen yakıt enjeksiyonlu arabaların egzoz manifoldu üstünde oksijen sensörü vardır. Egzoz gazının içinde bulunan oksijen miktarını ölçmektedir. Bu ölçüm sonucunda geren hesaplamalar yapılmaktadır. Buna bağlı  yakıt miktarı azaltılarak ya da çoğaltılarak, doğru yakıt hava karışımı elde edilmiştir. Böylece yakıt tasarrufu sağlanmış olur.
–Katalitik Konvertör;
Egzozdan atılan gazlar, nitrojen, su buharı, karbondioksit, karbon monoksit, yanmamış yakıt ve nitrojen oksitten oluşmaktadır. Egzoz sisteminin en çevre dostu ve bunun yanı sıra en pahalı olan parçası katalitik konvertördür. Atık gazları kimyasal reaksiyona uğratarak, daha az zararlı hale gelmesini sağlamaktadır. Karbon monoksit ve hidrokarbonu su buharı ve karbon dioksite çevirmektedir. Buna ek olarak, bazı katalitik konvertörler nitrojen oksidi azaltılabilmekte.

     Daha fazla bilgi ve tecrübelerden faydalanmak istiyorsanız 7/24 ulaşıp hizmet alabileceğiniz Mitsubishi yetkili oto servisi Güneri Motors ile iletişime geçebilir ve aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. İletişim için www.gunerimotors.com.tr veya irtibat numaraları 0(216)3970028 – 05076503964 üzerinden anında ulaşabilirsiniz…

Sosyal medya hesaplar:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun