Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Enerji Bakanı: Çin ile Nükleer Enerji Santrali İçin Anlaşma Yolda

Enerji Bakanı: Çin ile Nükleer Enerji Santrali İçin Anlaşma Yolda

haber haber -
36 0

Çin ile Nükleer Enerji Santrali Görüşmeleri Devam Ediyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Trakya bölgesinde planlanan nükleer enerji santraline ilişkin Çin ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Bayraktar, “Bu hükümetlerarası anlaşmayı birkaç ay içinde sonuçlandırmak için çalışıyoruz.” dedi.

Çin İle Enerji İşbirliği Önemli

Bayraktar, Çin’in enerji alanında küresel lider konumunda olduğunu belirterek, iki ülke arasında geniş işbirliği imkanı bulunduğunu vurguladı. Çin’in yenilenebilir ve nükleer enerji alanında önemli çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Madencilikte de İşbirliği Planları

Bayraktar, Çin ile yapılan görüşmelerde enerji alanının yanı sıra madencilik sektöründe de işbirliği adımları attıklarını belirtti. İki ülke arasında madencilik alanında önemli bir anlaşmanın yakında imzalanacağını ifade etti.

Nükleer Enerji Projesi İçin Büyük Ortaklık Bekleniyor

Bayraktar, Trakya’da planlanan 4 nükleer reaktör projesi için Çinli bir firma ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Hükümetler arası anlaşmanın imzalanması durumunda iki ülke için büyük bir ortaklık olacağını belirtti ve bu sürecin birkaç ay içinde tamamlanmasını umduklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar