Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Almanya Ziyareti Gerçekleştiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Almanya Ziyareti Gerçekleştiriyor

haber haber -
28 0

Macron, 24 Yıl Sonra Fransız Cumhurbaşkanı Olarak Almanya’yı Ziyaret Ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üç günlük resmi ziyaret kapsamında Almanya’yı ziyaret ederken Avrupa Birliği’nin (AB) iki büyük ülkesi salı günü ortak bakanlar kurulu toplantısı gerçekleştirecek. Macron, başkent Berlin’in yanı sıra Dresden ve Münster kentlerini ziyaret edecek. Bu ziyaret, 24 yıl aradan sonra ilk kez bir Fransız cumhurbaşkanının Almanya’yı ziyaret etmesi anlamına geliyor.

AB’nin Zorlu Döneminde Önemli Bir Ziyaret

Macron’un ziyareti, Ukrayna savaşı ve ABD eski başkanı Donald Trump’ın tekrar seçilme ihtimali gibi Avrupa Birliği’nin karşı karşıya olduğu büyük zorluklarla örtüşüyor. Bu ziyaret aynı zamanda AB’nin politikalarını etkileyen Alman-Fransız ilişkilerinin durumu hakkında da önemli bir gösterge teşkil edecek.

Savunma Konusunda Farklı Görüşler

Fransa ve Almanya arasında savunma konusunda farklı politikalar izleniyor. Fransa, AB’nin savunma alanında kendi kendine yeten bir güç olmasını isterken Almanya, ABD’nin NATO ile sağladığı güvenlik şemsiyesine alternatif olamayacağını savunuyor.

Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı Bekleniyor

Ziyaretin en dikkat çekici bölümü ise Salı günü gerçekleşecek olan ortak bakanlar kurulu toplantısı olacak. Fransız ve Alman hükümetleri, savunma, rekabet gücü gibi konularda ortak zemin bulmaya çalışacaklar. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde birliklerinin gelecek beş yıllık gündemini ele alacaklar. Bu toplantı, aşırı sağın güçleneceği tahmin edilen Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde büyük önem taşıyor.

İlgili Yazılar