Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

 Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası aracınızın sürüş güvenliği ve araç içinde bulunanların da can güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Aracın frenlerine gerekli bakım yapılmamışsa veya fren balatası azaltılmışsa aracın fren mesafesi uzar ve bu da kaza riskini artırır. Bu nedenle fren sisteminizin bakımını ihmal etmemeniz çok önemlidir.

Ortalama 40 bin kilometrede bir fren bakımı yaptırmak bir avantajdır. Düzenli servis bakımınız varsa, genel kontroller zaten sağlanmıştır. Fren balataları imalatı hakkında merak edilen her şeyi pwrbalata.com sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Fren balatası değişim süresini sadece belirli kilometre limitleri içinde hesaplamamalısınız. Araçla çok fazla dur-kalk yapılıyorsa, bunu genellikle acemi şoförler ya da genellikle yoğun trafik bölgelerinde araç kullananlar yapıyor, bu durumda balata aşınma süresi kısalacaktır.

Aracın frenleri sağlam mı, balatalar iyi mi ya da aşınmış mı bunu bilmek önemli usta şoförler aracın sesinden bile bunu anlayabilirler. Kolay kolay aşınmayan ve güvenliği her zaman sağlayan fren sistemi için fren balataları imalatı da önemli bir konudur. Usta ellerden üretilmelidir.

Fren Balatasının Miadının Dolduğunu Nasıl Anlarız?

Fren balatasının ne zaman bittiğini ve kullanılamaz hale geldiğini nasıl anlarız sorusunun farklı cevapları var. Fren yaparken fren çok yüksekse, freniniz artık eskisi kadar iyi tutmuyorsa, fren pedalını düşük seviyede tam olarak tutamıyorsa veya jantlarınızın içini gördüğünüzde fren pedalının bir parmaktan daha ince olduğunu görüyorsanız bunlar, fren balatalarınızın aşınmış veya bitmiş olduğunun işaretleridir.

Aracınızı her zaman kontrol edine ve takip edin. Eğer ki frene bastığınızda daha önce olmayan bir ses duyuyorsanız, eskisi gibi fren anında aracı durdurmuyorsa, fren pedalı çok yüksekse ya da yerinden oynuyorsa mutlaka balatanızda sorun var demektir.

Balataya dokunarak da anlaşılabilir ancak dediğimiz gibi biraz usta ve tecrübeli olmak gerekir. Fren sistemi ve balata ihmal etmeye gelmez, sürücü ve yolcuların can güvenliği açısından söz konusu fren balataları imalatı önemi büyüktür. Aracınızı durdurmak istediğinizde durması elzemdir. Eğer durmuyorsa mutlaka fren balatalarını değiştirmelisiniz.

Bu gibi durumlarda yetkili servise gidip gerekli kontrolleri yaptırın, balatalarınız aşırı aşınmış veya bitmişse yenileri ile değiştirilmelidir. Bu konuda gerekli bilgileri pwrbalata.com sitesinden öğrenebilirsiniz

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun