HİSAR Hava Savunma Sistemi

 HİSAR Hava Savunma Sistemi

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, HİSAR Hava Savunma Sistemi füzeleriyle ilgili güzel haberi verdi. ABD tarafından uygulanan ambargonun ardından geliştirilen yeni RF başlıklı sistemin, ESSM füzelerinin yerini alması bekleniyor.

HİSAR-O+ veya türevi olarak HİSAR-RF olarak adlandırılan HSS (Hava Savunma Sistemi), ülkemizin ilk Radyo Frekansı Arayıcı Başlıklı Füzesi olarak geliştirildi. Yapılan test atışlarında da hedefi 12’den vurarak imha etti.

Konuyla alakalı açıklamasını sosyal medya üzerinden paylaşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, şunları söyledi:

HİSAR 2022’ye hızlı başladı!🚀🇹🇷

HİSAR-O+ Sisteminin ilk RF (Radyo Frekansı) Arayıcı Başlıklı Test Füzesi atışında hedef imha edildi ve hava savunmamıza yeni bir kabiliyet eklendi.

Seri üretimi sürdürürken yeni yeteneklere yönelik çalışmalarımız da tüm hızıyla devam edecek.

Bununla birlikte, birinci ve ikinci etap için geliştirilen bu sistemler, ülkemiz için hem acil hem de 1. derece önceliğe sahip olan HSS sistemi açığı kapatıyor. Üstelik yıllarca sürecek geliştirme sürecinin öncesinde, envantere giren ilk versiyonları bile dünyadaki rakiplerine göre avantajlı özellikleriyle öne çıkıyor.

Yeni RF (Radyo Frekansı) Arayıcı Başlıklı HİSAR ise, HİSAR-O+ile aynı boyutlara ve özelliklere sahip olacak. Fakat beraberinde getirdiği teknolojiler sayesinde, ABD tarafından S400’e karşı uygulanana ambargo sebebiyle satışının önüne geçilen HAWK ve ESSM füzelerinin yerini alacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun