Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hızlı PVC Kapı Nedir & Çeşitleri

Hızlı PVC Kapı Nedir & Çeşitleri

haber haber -
38 0

Hızlı PVC Kapı Nedir & Çeşitleri

Hızlı PVC kapı diğer adı ile yüksek hızlı PVC kapı olarak bilinmektedir. Endüstriyel kapı ürünleri bugün pek çok yerde kullanılmaktadır. Bunun için en belirleyici sebep de hızlı PVC kapıların farklı formlara ve özelliklere sahip olabilmesidir. İhtiyaca bağlı olarak hızlı branda kapılar çeşitlilik göstermektedir. Yüksek hızlı kapı özellikle endüstriyel alanlarda tercih edilmektedir. Bununla birlikte ticaret esnasında da hızlı PVC kapı kullanımı öne çıkmaktadır.

Kapılar günlük hayatın pek çok yerinde bulunan önemli bir geçiş alanıdır. Özellikle endüstriyel ve ticari faaliyetlerin gerçekleştiği alanlarda da kapılar gerekmektedir. Bazen malzemelerin bazen ise üretilen parçaların ayrışmasında kapılar önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte üretim süreçlerinde geçişi sağlayan ana hatlarda biri de kapı olmaktadır. Bu geçiş esnasında tasarruf ana noktalardan biri olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ısı tasarrufu olabileceği gibi hijyen açısından da öne çıkmaktadır. Bu gibi amaçlar nedeni ile hızlı kapı olarak da nitelendirilen Endüstriyel Hızlı PVC kapı sistemi tercih edilmektedir. Özellikle Hızlı PVC kapı sisteminin içerisinde yer alan bölgenin dış etkenlerden minimum oranda etkilenmesi amaçlanmaktadır.

Hızlı PVC Kapı Nedir? ( Sarmal Kapı Nedir? )

Hızlı PVC kapı, endüstriyel pek çok alanda yaygın olarak tercih edilen bir kapı biçimidir. Endüstriyel PVC kapının amacı dış etkenlerden içerideki odayı korumaktadır. Elbette kapılar açılır ve kapanırken dışarıdaki hava, mikrop ve daha pek çok şey içeri girebilmektedir. Ancak izolasyonu maksimum seviyeye çıkartmak ve girişleri minimum seviyeye indirmek için sarmal kapı tercih edilmektedir. Endüstriyel alanlarda sıkça kullanılması nedeni ile de endüstriyel kapı olarak da anılmaktadır Sarmal kapı tercih edenler ihtiyaca bağlı olarak değişiklikler yapabilmektedir.

Rayflex kapılar ortalama olarak 80 kmh/m2 gibi bir rüzgar basıncına karşı dayanma gücüne sahiptir. Özellikle endüstriyel alanlar şehrin dışında ve rüzgarın yoğun esebileceği yerlerde olacağından rüzgar faktörü dikkate alınmaktadır. Kapı sürekli açılıp kapanmamakta veya rüzgara bağlı olarak ciddi esneklikler göstermemektedir. Kapıların açılma ve kapanma hızları da bulunmaktadır. Bu kapıların yüksek hızlı açılan PVC kapı olarak adlandırılmasının bir diğer sebebi de bu olmaktadır. Çünkü hızlı bir biçimde açılmakta ve aynı hızda kapanmaktadır. Ancak tüm bunları yazılımlar ile hızlandırmak veya hızını azaltmak da mümkündür. Ebatlarda standart ebat 600 cm en ve boy şeklinde olmaktadır. Ancak bunlar iyileştirebilmeye uygun olan ürünlerdir ve geniş bir ürün yelpazesine sahip hale gelmektedir. Hızlı PVC kapı sistemleri genişletilebilmekte ve boyları da uzatılabilmektedir. Aynı zamanda bazı endüstriyel kapı modellerinde şeffaf pencereler de yer alır ve bu sayede girişleri ve çıkışları kontrol etmek mümkün hale gelir. Giriş ve çıkış anında yaşanabilecek olası çarpışma ve benzeri sorunları önlemek için bu yöntem tercih edilmektedir.

Sarmal Kapı Nerelerde Kullanılır?

Sarmal kapıların kullanım alanları oldukça farklı sektörleri kapsamaktadır. Ancak genel olarak ticari ve endüstriyel pek çok alanda Hızlı açılır kapı kullanımını görmek mümkündür. Bu aşamada zaten Hızlı PVC kapı modelleri ihtiyaca göre şekillenmektedir. Bu nedenle kullanıldığı yer de Hızlı PVC kapının modelini belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Hızlı branda kapı kullanım alanları düşünüldüğünde akla ilk olarak depolar gelmektedir. Bu her depo için geçerli olabileceği gibi özellikle ısı dengesinin sağlanması gereken depolarda daha yaygın olarak görülmektedir. Yiyecek ve benzerinin bulunduğu depolarda istenen ısı dengesini korumak amaçlı olarak Hızlı PVC kapı tercih edilmektedir. Depolar dışında sevk alanlarında da Hızlı PVC kapıları tercih edilmektedir. Ticaret sürecinde ürünleri bir yerde bekletmek ve aktarım sürecini hızlandırmak amacı ile hızlı bir biçimde açılıp kapanan bu kapılar tercih edilmektedir. Aynı zamanda kimyasal işlemlerin yapıldığı pek çok yerde de Hızlı PVC kapı görülmektedir. Malzeme bakımından dışarıyı içeriye ve içeriyi dışarıya olabildiğinde az geçiren bu kapılar ile kimyasal işlemler daha steril bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda garaj kapılarında da kullanılan bir yöntemdir. Endüstriyel garaj kapıları da benzer bir sistematiğe sahip olmaktadır. Ancak malzeme bazında farklılıklar yine ihtiyaca göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlar otomatik sistemde çalışmaktadır ve dışarıdan da içeriden de kontrol etmek mümkün olmaktadır. Özellikle hızlı PVC kapı sistemlerinde görülen branda malzemenin arasına kepenk lamel eklemesi yapılmaktadır. Bu sayede garaj kapısına dönüştürülmekte ve farklı şekillerde de kullanılabilmektedir.

Rayflex Kapı Avantajları Nelerdir?

Hızlı PVC kapılar yoğun avantajlara sahiptir. Bu avantajlar nedeni ile pek çok yerde hızlı PVC kapı kullanımı görülmektedir. Endüstriyel kapı avantajları arasında ilk dikkat çeken hızlı PVC kapıların ısıyı minimum derecede içeri alması ve içerideki ısının da minimum seviyede dışarı çıkmasıdır. Bu özellikle depolarda ve et kesimi gibi işlemlerin yapıldığı pek çok yerde ihtiyaç duyulan bir durumdur. Ancak ısı burada sadece bir örnektir çünkü bunun dışında dışarıdan gelen toz ve gürültü de buna sebep olarak gösterilebilmektedir. Endüstriyel kapı gürültünün veya toz, kir gibi durumların girmemesi gereken alanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Gürültüyü büyük oranda önlemesi nedeni ile hızlı PVC kapı öne çıkan ürünlerden olmaktadır. PVC ve polyester malzemeden üretilen hızlı PVC kapı esnek olması nedeni ile de öne çıkmaktadır. Kolayca katlanabilmekte ya da elektronik sistemde hızlı bir biçimde hareket edebilmektedir.

Hızlı PVC Kapı Çeşitleri Nelerdir?

Rayflex markasının hızlı PVC kapıları şu çeşitlere sahiptir:

  • Sarmal Kapılar
  • Katlanır Kapılar
  • Yüksek Hızlı Açılan PVC Kapılar
  • İzolasyonlu Kapılar
  • Kendini Tamir Eden Kapılar

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir