Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Honda Yağ değişimi nasıl yapılır?

Honda Yağ değişimi nasıl yapılır?

haber haber -
66 0

Honda Yağ değişimi nasıl yapılır?

Tüm otomobiller, markası fark etmeksizin mutlaka bakıma ihtiyaç duyar. Otomobilin her bileşeni belirli periyotlarda kontrolden geçirilmeli ve yenilemeleri yapılmalıdır. Bakım isteyene en hayati bileşenlerden birisi de motor yağıdır. Otomobilin esas performans ve dayanıklılığını sağlayan motorun güvenliği ve verimliliği için yağının temiz ve yeni olması gerekir. Bu kullandığınız otomobil markası ne olursa olsun gereklidir. Dolayısıyla Honda marka otomobil kullandığınızda da Honda Oil Change işlemini yapmanız gerekir.

Honda marka otomobillerin yağ değişim işlemleri bireysel olarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca profesyonel Honda yağ değişimi desteği de alınabilir. Otomobil yağ değişiminde belirli hususlara dikkat ederek ve gereklilikler riayet ederek, değişim işlemi gerçekleştirilebilir.

Yağ değişimi yapmak neden önemlidir?

Otomobillerde yağ değişimi gerçekleştirmek güvenlik ve performans bakımından çok önemlidir. Ayrıca periyodik şekilde yapacağınız Honda yağ değişimi sayesinde otomobilin olası motor arızalanmalarının önüne geçebilmenizde mümkün.

Yağ değişim işlemi aynı zamanda ciddi bir yakıt tasarrufu sağlanabilmesine olanak verir. Zamanı geldiğinde yapılacak yağ değişimi sayesinde yakıt tüketimini düşürmek mümkün olur. Yağ değişiminin düzenli olarak yapılması aynı zamanda motorun diriliğinin korunmasına olanak verir. Özellikle kullanım sırasında motorda biriken tortu ve kir kalıntılarının temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte çamur gibi faktörlerinde temizliği bu sayede mümkün olur ve motor daha sağlıklı bir performansla çalışır.

Düzenli motor yağı değişimi ile Honda marka otomobilinizin motor ömrünü de uzatabilirsiniz. Ayrıca yağ değişiminin düzenli olarak yapılması aracınızın daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle de motordaki çalışmaya bağlı olarak meydana gelen aşırı ısınma problemlerinin oluşmasının önüne de yağ değişimiyle geçilebilir.

Ne sıklıkla yağ değişimi yapmak gereklidir?

Honda marka otomobilinizin yağ değişim işlemini belirli periyotlarda yapmanız çok önemlidir. Honda yağ değişimi işlemi için uzmanların önerisi her yıl 1 defa olarak veya ortalama 5.000 km ile 10.000 km aralığındaki periyotlardır.

Honda’nızda hangi tür yağ kullanmanız gerekmektedir?

Honda marka otomobillerde yağ değişimi işlemi için orijinal “Honda Motor Yağı” kullanılması önerilmektedir. Orijinal motor yağları tedariki söz konusu olamadığında ise “nihai tam sentetik” veya “1.sınıf kalitedeki” standart motor yağlarının kullanılması önerilir. Honda Oil Change Price ise seçeceğiniz yağ türüne ve Honda marka otomobilinizin modeline göre değişiklik gösterir.

6 Adımda Honda Yağ değişimini nasıl yapabilirsiniz?

Honda markalı otomobillerde gerekli olan periyodik motor yağı değişimi konusunda profesyonel Honda servislerinden destek alabilirsiniz. Özellikle de en yakın Honda Yağ değişimi ile hem hızlı hem de güvenli bir şekilde motor yağının değişiminin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak motor yağı değişimi için profesyonel servis hizmeti elzem değildir. Dilerseniz otomobilinizin motor yağı değişimi işlemini kolay bir şekilde bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Honda yağ değişimi işlemini kendiniz yapacağınız zaman size yardımcı olacak 6 adımlı rehber!

Adım 1: Honda’nızı düz bir yüzeye park edin ve motoru kapatın

Honda yağ değişiminde en önemli nokta aracınızın düz bir zeminde bulunuyor olmasıdır. Eğer eğimli bir zeminde yağ değişimi yapılırsa eklenecek yağ miktarında yanıltıcı bir tabloyla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden aracınızın düz bir zeminde park edilmiş olması yağ değişimine başlanması için elzemdir. Aracınızı düz bir zemine park ettikten sonra motorunu da tamamen kapatmalısınız.

Adım 2: Yağ tahliye tapasını bulun ve altına bir tahliye kabı yerleştirin.

Otomobillerin motorunda bir adet yağ haznesi bulunur. Bu yağ haznesinin üst kapağının dışında ek olarak 1 adet yağ tahliye tapası bulunur. Bu tahliye tapası sayesinde mevcut olan eski yağın tahliyesi hem pratik hem de güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Aracınızın yağ tahliye tapasını açmadan evvel mutlaka altına bir tahliye kabı yerleştirdiğinizden emin olun.

Adım 3: Yağ boşaltma tapasını çıkarın ve yağın boşalmasına izin verin

Aracınızın yağ tahliye kanalının altına kap yerleştirdikten sonra boşaltma tapasını yerinden çıkartın ve yağın boşalmasını sağlayın. Bu aşamada haznedeki yağın tamamen boşalmasını beklemeniz çok önemlidir. Yeni yağı eklemeden evvel, haznedeki eski yağın tamamen boşaldığından emin olun.

Adım 4: Yağ filtresini değiştirin

Aracınızın eski yağını tamamen boşalttıktan sonra tortu, kir ve çamur gibi bileşenleri filtreleyen yağ filtresini de çıkartın. Kullanımdan dolayı birikintilerin ve tahribatın meydana geldiği yağ filtresini yenisiyle değiştirin. Yeni ve sıfır bir yağ filtresiyle yeni ekleyeceğiniz motor yağının daha iyi koşullarda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Adım 5: Honda’nıza yeni yağ ekleyin

Yağ değişimi işlemi için tüm adımları tamamladıktan sonra elinizdeki yeni Honda motor yağını dolum ağzından eklemeye başlayın. Bu aşamada yükleyeceğiniz motor yağı miktarı ise Honda marka otomobilinizin modeline uygun seviyede olmalıdır.

Adım 6: Sızıntı olup olmadığını kontrol edin ve kullanılmış yağı uygun şekilde atın

Otomobilinizin yağ değişimini tamamlamanızın ardından mutlaka sızıntı kontrollerini sağlamalısınız. Bu çerçevede yağ haznesinin giriş ve çıkış tapalarının iyice kapatılıp, kapatılmadığına bakmalısınız. Eğer herhangi bir sızıntı söz konusu değilse Honda yağ değişimi işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş anlamına gelir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir