Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin Yeşil Sanayileşmeyi Artırmak

İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin Yeşil Sanayileşmeyi Artırmak

admin admin -
16 0

İklim değişikliğiyle mücadelede yeşil sanayileşmenin gücünü keşfedin. Bilinmesi gereken en verimli uygulamalar hakkında bilgi edinin.

Yeşil Sanayileşme İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Yardımcı Olabilir mi?

Sera gazları, fosil yakıtların enerji üretmek amacıyla yakılması veya hammaddeden ürün üretilirken kimyasal reaksiyonlar oluşması sonucu ortaya çıkar. Gazlar, küresel ısınmanın ana nedeni olan dünya atmosferindeki ısıyı hapseden cam görevi görür. Ne yazık ki küresel ısınma bizi de yakaladı ve sel, kuraklık, deniz seviyesinde yükselme, kontrol edilemeyen yangınlar gibi aşırı iklim değişiklikleri yaşamaya başladık. 2021 yılında Almanya gibi bazı ülkelerde sel yaşanırken, Yunanistan, Sicilya ve Türkiye’de yaz mevsiminde artan sıcaklıklar nedeniyle şiddetli yangınlar yaşanıyor.

Bu nedenle, dünyayı seven sakinler olarak doğa anayı korumak için elimizden geleni yapmak bizim görevimizdir. Örneğin benzinli ve dizel motorlu araçlar yerine elektrikli arabalara geçerek karbon ayak izimizi azaltabilir, geri dönüşüm alışkanlığını geliştirebilir ve mümkün olduğunca enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Çevrimiçi oyun hayranıysanız, kara tabanlı bir tesise gitmek yerine 7Slots Casino gibi çevrimiçi bir platforma da geçebilirsiniz. Bu şekilde araba yolculuklarını ve buna bağlı diğer karbon emisyonlarını azaltabilirsiniz. Çevreyi koruyan kişisel girişimlerin yanı sıra yeşil sanayileşme, iklim değişikliğiyle mücadelenin etkili yollarından biri olarak giderek daha fazla tartışma konusu haline geliyor.

Yeşil Sanayileşme Nedir?

Kasım 2016’da yürürlüğe giren Paris Anlaşması, küresel ısınmanın 1,5 ila 2 °C arasında tutulmasına odaklanıyor. Anlaşma, belirli bir ülkenin yeşil sanayileşme gibi yollarla emisyonları nasıl ve ne kadar azaltması gerektiğini özetlemektedir. Temel olarak yeşil sanayileşme, çevresel bozulmayı önlerken ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Peki nasıl çalışıyor? İklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için yeşil sanayileşmenin nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Hammaddelerin Daha Verimli Kullanımı

Malzeme verimliliğini kullanılan hammadde birimi başına üretilen mal veya hizmet sayısına göre ölçüyoruz. Üretim sistemlerini fosil yakıtlar, ahşap, plastik ve metalik olmayan mineraller gibi daha az hammadde kullanacak şekilde optimize etmeyi ve hala aynı düzeyde yüksek ürünler üretmenizi sağlamayı gerektirir. Endüstriler, ürün işlevselliğinin sağlanmasını garanti ederken 3R konseptini (azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür) dahil ederek sürdürülebilir bir malzeme yönetim sistemi sağlayabilir. Örneğin:

  • Bitmiş ürünleri atmak yerine yeniden tasarlanabilir, yeniden üretilebilir veya yenilenebilir, dolayısıyla daha az enerji ve hammadde kullanılır;
  • Üretim sırasında bir ürünün ömrünü uzatmak;
  • Ürünlerin ekonomide mümkün olduğu kadar uzun süre muhafaza edildiği döngüsel ekonominin dahil edilmesi.

Kirletici Emisyonları Azaltın ve Atık Bertarafını Yönetin

Bazı sera emisyonlarının doğrudan katı atıklara kadar izi sürülebilir. Bir ürünün yaşam döngüsü, ister üretim ister geri dönüşüm sırasında olsun, emisyon üretir ve üretilen atık miktarının azaltılması, küresel ısınmayı azaltır ve enerji tasarrufu sağlar. Bilginize, metan atıklardan üretilen en önemli sera gazıdır.

Kirletici emisyonları azaltmanın en iyi yollarına odaklanan bir çalışmada Çevre Koruma Ajansı (EPA), atıkların önlenmesinin ardından geri dönüşümün takip ettiği en iyi eylem planı olduğunu buldu. Bu nedenle endüstriler, yakma ve depolamaya başvurmadan önce çevreyi daha iyi korumak için şirket içindeki ve dışındaki atıklarını uygun şekilde yönetmelidir.

Toksik Kimyasalların Kademeli Olarak Ortadan Kaldırılması

CO2 veya metan gibi küresel ısınmaya neden olan gazların yanı sıra, ozon tabakasını incelten, iklim değişikliğine neden olan başka zehirli kimyasallar da var. Ev temizlik ürünlerinin yapımında kullanılan florlu şişirici maddeler veya karbon tetraklorür gibi maddelerin inşaat endüstrilerinde üretimi veya kullanımı yüksek bir küresel ısınma potansiyeline sahiptir.

Artan sıcaklıklarla birlikte bazı kimyasallar toksik yan ürünlere ayrılarak çevremize karışıyor, hatta duman üreterek yaşam kalitesini düşürüyor. Hayatımızda önemli rol oynayan kimyasalların tamamını ortadan kaldıramayabiliriz ama önleyici tedbirler alabiliriz. Örneğin Grove Collaborative ve ECOS gibi şirketler, yeniden kullanılabilir paketlerde saklanan doğal ve çevre dostu temizlik ürünleri satıyor. Bazı ülkeler, iyileştirmeye bir adım daha yaklaşarak plastik poşetleri de aşamalı olarak kaldırdı ancak hâlâ yapılması gereken çok iş var.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı

Küresel çevre kuruluşları, küresel ısınmanın yol açtığı 2°C’lik sıcaklık artışlarını önlemek için küresel karbon ayak izimizin 2050 yılına kadar yılda 2 ton azaltılması için baskı yapıyor. Bunu başarmak için kömür ve doğal gaz gibi karbon yoğun enerji kaynaklarını kesip, bunları yenilenebilir enerji kaynaklarıyla değiştirmemiz gerekiyor. Sonuç olarak endüstriler, çok az sera gazı salan veya hiç sera gazı salmayan güneş, rüzgar ve jeotermal gibi daha yeşil enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik ediliyor.

Örneğin ABD’de 2009 yılında yapılan bir UCS analizi, Yenilenebilir Elektrik Standardı’nın kullanılmasının enerji santrallerindeki karbondioksit emisyonlarını 2025 yılına kadar yılda 277 milyon metrik ton azaltacağını belirledi. Buna ek olarak, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yürütülen bir araştırma şunu ortaya çıkardı: Yenilenebilir enerjinin 2050 yılına kadar ABD’de elektriğin %80’ini sağlayabileceğini ve elektrik sektörü sera gazı emisyonlarını %81 oranında azaltabileceğini söyledi.

İklim Değişikliğiyle Her Cepheden Mücadele Edin

İklim değişikliğiyle endüstri düzeyinde mücadele etmenin yanı sıra, tüm organizasyonel yapılarda iklim değişikliği farkındalığını teşvik etmeliyiz. Örneğin, ofis alanının çevre dostu olmasını sağlamak için insanlar yeniden kullanılabilir mutfak eşyaları kullanmaya ve kağıtları yeniden kullanmaya teşvik edilmelidir. Bu tür girişimler daha sonra atmosferdeki karbondioksiti emen ağaçların kesilmesini azaltıyor. İklim değişikliğiyle mücadele etmek artık herkesin sorumluluğunda!

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir