Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. İngiltere’deki Enfekte Kan Skandalı Ortaya Çıktı

İngiltere’deki Enfekte Kan Skandalı Ortaya Çıktı

haber haber -
24 0

İhmaller ve Skandalın Boyutu

1970-1991 yılları arasında İngiltere’de yaşanan enfekte kan skandalıyla ilgili yapılan soruşturma sonuçlandı. Skandal sonucunda on binlerce kişinin enfekte kan yoluyla ölümcül enfeksiyonlara yakalandığı ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Skandalın Detayları

Soruşturma raporu, HIV ve hepatit virüsü taşıyan enfekte kan verilmesinde İngiliz yetkililerin ihmali olduğunu ve gerçeklerin on yıllarca saklandığını ortaya koydu. Enfekte kan skandalı, İngiliz sağlık sisteminin tarihinin en büyük ve en ölümcül skandalı olarak kayıtlara geçti.

Skandalın Sonuçları

Enfekte kan ürünleri alan binlerce hasta, hayatlarının geri kalanında HIV ve Hepatit C gibi hastalıklarla mücadele etmek zorunda kaldı. İngiliz yetkililerin skandalı gizlemek için belgeleri imha ettiği de raporda yer aldı.

Tazminat ve Özür

Skandal sonrasında İngiltere hükümeti, enfekte kan skandalı mağdurlarına tazminat ödemeyi planlıyor. HIV ve Hepatit virüslerine maruz kalanlar ve ailelerine 2,6 milyon pounda kadar tazminat ödenecek. Başbakan Rishi Sunak, skandalın ortaya çıkmasının İngiliz devleti için bir utanç günü olduğunu belirterek kurbanlardan özür diledi.

İlgili Yazılar