Intel Sabit Disklerin Yerini Optane SSD ile Değiştirecek

 Intel Sabit Disklerin Yerini Optane SSD ile Değiştirecek

Intel, bu yıl geleneksel hard diskleri yeni nesil Optane ve NAND SSD’lerle değiştirmeyi planlıyor. Amaç hem depolama yöntemlerini değiştirmek, hem de bulut sistemlerine geçiş yapmak.

Intel Ürün  Yelpazesini Arttıracak

Çipset devi Intel’in SSD sektörü için kesinlikle yeni planları var ve 760P SSD gibi ürünlerine 1TB, hatta 2TB kapasiteler eklemeyi düşünüyor. Fakat tabii ki diğer üreticiler de benzer atılımlar yapıyorlar fakat Intel’i özel kılan şey Optane teknolojisi.

Intel’in Optane teknolojisi son derece kendine özgü ve sabit disk ile DRAM arası bir noktada kalıyor, normalde sabit diskler ya da SSD’ler için cache teknolojisi olarak hizmet veriyor. İlk Optane destekli SSD’lerden birisi 900P SSD olurken, 280GB ve 480GB kapasitelere sahipti. Kısa sürede bu SSD’ler dizüstü bilgisayarlar için tercih edilmeye başlandı fakat Intel henüz Optane teknolojisini geniş kitlelere yaymadı.

Intel gelecekte bu durumu değiştirmeyi planlarken, Optane’i diğer SSD’lerde de kullanmayı ve kapasiteyi yükseltmeyi planlıyor. Optane  daha hızlı çalışırken, genel sistem performansını da arttırmasıyla biliniyor fakat aynı zamanda pahalıya mâl oluyor.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun