iPhone kutularından EarPods kalkıyor

 iPhone kutularından EarPods kalkıyor

Bir süre önce piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket ünvanını alan Apple, iPhone 12 serisi ile birlikte kutulardan şarj adaptörü ve EarPods kulaklığını çıkarmıştı. Bunun nedenini plastik kullanımını azaltmak olarak açıklayan şirket, ilk etapta bazı kesimler tarafından ciddi tepki görmüş ve hatta rakipleri arasında alay konusu bile olmuştu. Tabii daha sonra kutulardan şarj adaptörü ve kulaklık çıkmaması sektörde bir akım haline geldi.

Fransa yasalarında: akıllı telefonların, ‘eller serbest ürünleri’ veya çocuklara elektromanyetik radyasyonun verdiği zararı önlemek için ‘kulaklık’ ile gelmesinin zorunlu tutulmasına dair bir madde mevcut. Bu nedenle Apple’ın ülkede faaliyet gösterebilmek için iPhone alıcılarına ücretsiz olarak EarPods kulaklık vermesi gerekiyordu.

Apple’ın bu kararından yaklaşık iki yıl sonra Fransa yasalarında elektronik satışlar konusu altında önemli değişiklikler yapıldığı açıklandı. Böylelikle Apple başta olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin kutularında ücretsiz kulaklık bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Hatta ülkedeki bazı elektronik mağazalarının camlarına ”Artık akıllı telefon üreticilerinin Fransa’da kulaklık vermesine gerek yok” şeklinde bilgilendirme metinleri de asılmaya başlandı.

2021 yılının sonlarında yürürlüğe giren yasa kapsamında Apple, 24 Ocak 2022 tarihinden itibaren satışını yaptığı akıllı telefonların kutularından EarPods kulaklıklarını çıkarabilecek. Öte yandan Xiaomi’nin de 17 Ocak 2022 tarihi itibariyle yeni yasayı uygulamaya başladığını duyuruldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun