İrfan Üçer – Sosyal Medyanız Güvenli Değil

 İrfan Üçer – Sosyal Medyanız Güvenli Değil

Medya Partneri İrfan Üçer sosyal medya hesaplarınızın şifresini sık değiştirin dedi.

Milyonlarca insanın kullandığı ve zamanın büyük çoğunluğunu geçirdiği Instagram’ın sistem açığına dikkat çeken İrfan Üçer, ‘sosyal medya hesaplarınız taklit yöntemiyle kapanabilir’ uyarısında bulundu.

“ARTIK DİJİTAL DÜNYADA DA BİR KİMLİĞE SAHİBİZ”

Kötü niyetli kişilerin her zaman her türlü platformda yer aldığına dikkat çeken Üçer sözlerine şöyle devam etti:

“Sosyal medya hesaplarımızı kullanırken de daima gözümüzü dört açmalıyız. Taklit yöntemi ile hesap kapattırmanın mümkün olduğunu öğrendiğimde gerçekten çok şaşırdım. Instagram’da biz sade kullanıcıların farkında bile olmadığı büyük bir savaş olduğunu söyleyebilirim. Her gün çokça vakit geçirdiğimiz bu platformlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmalı ve siber güvenlik kavramını daha fazla önemsemeliyiz. Artık, dijital dünyada da bir kimliğe sahibiz. Paylaşımlarımız tüm çevremizi etkiler nitelikte. Olası kötü bir durumla karşılaşmamak için çok fazla dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

“OLTALAMA YÖNTEMİ İLE MİLYONLARCA HESAP ÇALINIYOR”

Hesap çalınması yöntemlerinin başında “phishing sisteminin (oltama saldırısı)” geldiğini belirten İrfan Üçer yöntemin detayları hakkında şöyle konuştu:

“Phishing kavramı Türkçe’de oltalama anlamına geliyor. Aslında bu halkımızın bilgilenmesi gereken çok önemli bir konu. Örneğin Instagram’ı ele alalım. Hesapları ele geçirmek isteyen kötü niyetli kişiler, bunun için iki yol deniyor. İlgili kişilere erişmek için direkt mesaj veya elektronik posta yöntemini kullanıyorlar. Hedeflerine koydukları insanlara Instagram’ın mail uzantısına benzer bir adres ile ulaşım sağlıyorlar. Kullanıcı, yeterince dikkatli değilse bu mailin Instagram’dan geldiğini düşünüyor. Gelen mail içeriğinde “Hesabınız, 24 saat içerisinde doğrulanmadığı takdirde kapatılacaktır” gibi ibareler yer alıyor ve kullanıcının bir bağlantıya yönlendirilmesi sağlanıyor. Kişi bağlantıya tıklayıp kullanıcı bilgilerini girdiğinde hesabı çalınmış oluyor. Bu yönteme de genel olarak “oltama saldırısı” deniliyor” dedi.

instagram-mavi-tik.jpg

“ÖZELLİKLE MAVİ TIKLI HESAPLAR HEDEF ALINIYOR”

İrfan Üçer, herkesin bu durum karşısında bilgilenmesi gerektiği belirterek:

“Oltama yöntemiyle özellikle mavi tıklı ve yüksek takipçili hesaplar hedef alınıyor. Ben özellikle bundan sonra bana gelen maillerin adres kısmına iki kez dikkat ediyorum. Eğer, gerçekten resmi bir hesaptan gelmiyorsa o maili dikkate almıyorum. Tüm okuyucularıma konuyla alakalı bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Instagram bir konuda bilgi verecekse bunu bildirimler veya resmi hesaplar yoluyla yapar. Lütfen size gelen tehdit içerikli mesajlarda hemen paniğe kapılmayın ve hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın” diye konuştu.

İrfan Üçer 14 Şubat 2002 tarihinde Kırıkkale Yahşihan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Üniversite hazırlık çalışan ünlü isim yaşantısını Kırıkkale’de sürdürmektedir.

İnstagram, Twitter, Facebook hesaplarını aktif kullanan İrfan Üçeri Sosyal Medyalardan Takip Edebilirsiniz.

http://www.instagram.com/genelkomutan

https://www.facebook.com/irfanucr

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun