Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. İsrail Savaş Uçakları, Gazze’deki Sivilleri Hedef Aldı!

İsrail Savaş Uçakları, Gazze’deki Sivilleri Hedef Aldı!

haber haber -
37 0

İsrail’in Refah Kampı’ndaki Bombardımanı

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ndeki Refah’ın kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilere ayrılan UNRWA depolarının yakınındaki çadırları bombaladı. Görgü tanıkları, saldırının kamptaki çadırların yıkılmasına ve yanmasına neden olduğunu belirtti. Olayda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ya da yaralandı.

Uluslararası Tepkiler Yükseliyor

İsrail’in saldırısına dünyanın farklı bölgelerinden tepkiler yükseldi. Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Ürdün, Katar, İrlanda ve AB gibi ülkeler saldırıyı kınadı. AB yetkilisi Josep Borrell, İsrail’in sivilleri hedef almasını kınayarak uluslararası hukuka uymaya çağırdı.

Filistin ve Hamas’tan Tepkiler

Filistin Enformasyon Bakanı, İsrail’in saldırısını uluslararası meşruiyete aykırı olarak nitelendirirken, Hamas da UAD’ye meydan okuyan İsrail’i savaş suçu işlemekle suçladı. ABD yönetimi ve Joe Biden de sorumlulukları konusunda eleştirildi.

Uluslararası Toplumun Tepkisi

Fransız muhalif siyasetçiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a İsrail’e baskı yapma çağrısında bulundu. İtalya Savunma Bakanı ise durumun çaresizliğini vurgulayarak İsrail’in savaş suçlarına son verilmesi gerektiğini belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı ise AB’nin sınır yardım misyonunu yeniden faaliyete geçirilmesini destekledi.

İlgili Yazılar