Johnson & Johnson, AB’ye corona aşısını yetiştiremeyebilir

 Johnson & Johnson, AB’ye corona aşısını yetiştiremeyebilir

Corona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında dünya genelende aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken, aşılara duyulan talebin her geçen gün giderek artması ve aşılarda yaşanan problemler ise aşı üreticilerine zorlu günler yaşatıyor.

ABD merkezli ilaç şirketi Johnson & Johnson (J&J) tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 200 milyon dozu için sipariş veren Avrupa Birliği’nden (AB), J&J’ın Haziran ayı sonuna, yani yılın 2. çeyreğine kadar teslim edilmesi gereken 55 milyon doz aşı teslimatında gecikme yaşayabileceği açıklaması geldi.

AB Komisyonu Sağlık, Gıda Güvenliği ve Ulaşım Sözcüsü Stefan de Keersmaecker yaptığı basın açıklamasında, J&J’ın 55 milyon aşı dozunu yılın 2. çeyreğine kadar yetiştiremeyebileceğini belirterek, “Bu partilerin piyasaya sürülmemesinin ardından şirketin, bu çeyreğin sonuna kadar 55 milyon doz teslim edecek durumda olması beklenmiyor” ifadelerini kullandı.

“ÜYE DEVLETLER ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİLER”

Haziran ayı sonuna kadar J&J’ın kaç doz aşı teslim etmesi beklendiğine yönelik soruları yanıtsız bırakan Keersmaecker, AB’nin bu ve sonraki çeyreklerde genel olarak mutabık kalınan dozların teslimine yönelik J&J ile çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Sözcü Keersmaecker, “Üye devletler ve Komisyon, bu eksiklikle ilgili güçlü endişelerini dile getirdiler” dedi.

buy windows 10 enterprise

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun