Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Kabine Baş Sekreteri: Çin’in Sahil Güvenlik Gemilerine Endişeyle Bakıyoruz

Kabine Baş Sekreteri: Çin’in Sahil Güvenlik Gemilerine Endişeyle Bakıyoruz

haber haber -
23 0

Hayaşi Yoşimasa: Çin’in Hareketlerini Ciddiye Alıyoruz

Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, Çin’in sahil güvenlik gemilerinin tartışmalı Senkaku Adaları etrafındaki seyrine tepki gösterdi. Dün Çin’e ait 4 sahil güvenlik gemisinin adalar etrafında ve Japon karasuları dışında yeniden saptandığını belirten Hayaşi, endişelerini dile getirdi. Çin gemilerinin 2012 sonrası en uzun süre olan 158 gündür adalar etrafındaki bitişik bölgede görüldüğünü ifade etti.

Okinawa Sahil Güvenlik Karargahı: Durumu Yüksek Aciliyetle İzliyoruz

Okinawa eyaletinin Naha ilçesindeki 11. Bölge Sahil Güvenlik Karargahı, Çin’in gemilerinin 158 gündür bölgede olduğunu belirtti. Çin sahil güvenlik gemilerinin hareketlerini titizlikle izlediklerini ve yüksek bir aciliyetle takip ettiklerini vurguladı. Benzer bir açıklama 2021’de de yapılmıştı ve o dönemde Çin’e ait gemiler 157 gün boyunca bölgede saptanmıştı.

Japonya Savunma Bakanlığı: Çin’e Ait Askeri Dron Saptandı

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin’e ait askeri “Wing Loong-10” tip dronun Okinawa bölgesi yakınlarında tespit edildiğini duyurdu. Başbakan Kişida Fumio, Çin’in bölgedeki nüfuz arayışlarına ilişkin kaygılarını Çin Başbakanı Li Çiang’a iletti. Senkaku Adaları, Japonya’nın “Senkaku” ve Çin’in “Diaoyü” adlandırdığı takımadalar, Doğu Çin Denizi’nde bulunuyor ve uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

İlgili Yazılar