Karadeniz’de yeni kriz! Rusya görüntüleri yayınladı

 Karadeniz’de yeni kriz! Rusya görüntüleri yayınladı

Hollanda Savunma Bakanlığı, 24 Haziran’da Rus savaş uçaklarının Karadeniz’de seyir halinde olan Hollanda’ya ait Evertsen adlı fırkateyni taciz etmekle suçlamasının ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Evertsen adlı firkateyne Karadeniz’de yaptığı müdahaleye ait görüntüleri yayınladı.

Savunma Bakanlığı, Hollanda’ya ait fırkateynine rotasını Kerç Boğazı’na yöneltmesinden dolayı Rus savaş uçakları tarafından müdahale edildiği aktarılarak, “Hollanda Donanması’na ait ‘Evertsen’ isimli fırkateyn rotasını değiştirerek Kerç Boğazı yönüne hareket etmeye başladı.

Rusya Federasyonu karasularının ihlalini önlemek için Rusya Hava Kuvvetlerine ait Su-30 ve Su-24 savaş uçakları kalkış yaparak güvenli bir mesafeden uçuş yaptı. Rus uçaklarının uçuşu üzerine fırkateyn rotasını değiştirerek önceki rotasına dönüş yaptı” denildi.

Savunma Bakanlığı ayrıca, “Rus uçaklarının uçuşları hava sahasının kullanımına ilişkin uluslararası kurallara uygun olarak gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA’DAN AÇIKLAMA

Hollanda Savunma Bakanlığı ise, Rus savaş uçaklarının savaş gemisinin iletişim sistemlerini 5 saat boyunca kilitlediğini belirtmiş, savaş uçaklarının Kırım’ın güneydoğusunda seyrettiği sırada gemiye yakın ve alçaktan uçuş yaparak, denizde tehlikeli bir durum oluşturduğunu aktarmıştı. Bakanlık ayrıca, bu tacizler sırasında savaş gemisinin uluslararası sularda olduğunu vurgulamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun