Kiralık konut krizine ‘ev kiralama şirketi’ düzenlemesi

 Kiralık konut krizine ‘ev kiralama şirketi’ düzenlemesi

Son günlerde kira fiyatlarındaki anormal artışların durdurulması için hükümetten hamle geldi.

Başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde kira fiyatları artarken, kiralık ev bulmak da zorlaştı. Fırsatçı ev sahipleri de kiraları yükseltti.

ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Buna karşın hükümetin konu ile ilgili bir yasa teklifi üzerine çalıştığı öğrenildi. Yeni modelde ev kiralama amacı ile konut inşa eden şirketlere çeşitli vergi muafiyetleri getirilmesi planlanıyor.

Avrupa’da uygulanan modele göre inşaat firmaları kiralık dairelerin olduğu sosyal konutlar yapacak. Kiralık evler kişilere değil şirketlere ait olacak. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alırken evler şirketlere ait olduğu için de kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmayacak.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni modelin 1 yıl içinde hızlı bir şekilde uygulamaya geçeceğini ve fiyatlardaki balonun bu sayede ineceğini iddia etti.

“1-2 YIL İÇİNDE KİRALIK EV SIKINTISI GİDECEK”

Hazırlanan modelle ilgili konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “En azından önümüzdeki 1-2 yıl içinde kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla, bu inşaatların bitmesiyle büyük ölçüde piyasadaki kiralık ev sıkıntısı gidecek, şu köpük, balon sönecek diye düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulunarak modelin piyasayı olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa konu ile ilgili şöyle dedi:

“Oldukça olumlu bir gelişme. Zaten dünyada olan bir şey bu. Biz de de yapılıyordu, ilk defa yapılacak bir şey değil, daha önce de bazı şirketler kiralama amaçlı inşaat yapıp bunu kiraya veriyordu, işletmesini yapıyordu. Artık bu sosyal bir proje haline dönüşüyor, teşvik ediliyor, bazı vergi muafiyetleri söz konusu. Burada özellikle kiralık olan ev sıkıntısına bir çözüm bulmak amacıyla şirketlerin daha sosyal konuta yakın veya öğrencilere hitap edebilecek şekilde evler, inşaatlar yapıp bunu kiraya vermesi söz konusu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun