Lightning’e elveda

 Lightning’e elveda

Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan son iddiaya göre, Apple cihazlardaki Lightning bağlantı noktası tamamen iptal edilebilir. Son zamanlarda sadece iPhone’lardaki girişlerin değişeceğini gösteren raporlara artık AirPods, MagSafe şarj cihazları gibi farklı ekipmanlar da ekleniyor.

Apple, uzun yıllardır iPhone modellerinde Lightning girişine yer veriyor. Ancak prtaya çıkan bilgilere göre USB-C girişli iPhone modelleri için geri sayım başladı. Fakat Apple analisti Ming-Chi Kuo, bunun iPhone cihazlarıyla sınırlı kalmayacağına inanıyor.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın diğer Lightning bağlantı noktasına sahip ürünlerinin de USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etti. Halihazırda Lightning kullanan popüler Apple ürünleri arasında AirPods, MagSafe şarj cihazları ve Apple’ın mouse ve klavye gibi aksesuarları bulunuyor.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın Lightning bağlantı noktasını ne zaman bırakacağını söylemeden sadece “öngörülebilir gelecekte” ifadesini kullandı. Ancak daha önceki raporlar, iPhone’ların en erken 2023’e kadar Lightning’i kullanacağını ortaya koymuştu.

Apple, Lightning’i kademeli bir şekilde saf dışı bırakabilir, ancak tüm ürün yelpazesini aynı anda USB-C’ye taşımak daha mantıklı görünüyor.

USB-C girişi ise herhangi bir teknoloji şirketi tarafından tescillenmiş değil, tüm hakları USB-IF vakfı tarafından tutuluyor. Yani USB-C’ye geçiş yapan Apple, üçüncü taraf çevre birimleri üreticilerinden herhangi bir ücret alamayacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun