Loadcell Nedir?

 Loadcell Nedir?

Loadcell Nedir?

Üzerine uygulanan kuvveti elektrik sinyallerine dönüştürmeye yarayan bir çeşit dönüştürücüdür. Yük hücresi olarak da bilinmektedir. Loadcell, kuvveti elektrik sinyaline dönüştürme işlemini 2 aşamada gerçekleştirmektedir. Yük hücresi üzerine baskı uygulanması ile beraber yük hücresi içerisinde yer alan elektriksel dirençleri karşılaştırmaya ya da ölçmeye yarayan elektrik devresi (wheatstone köprüsü) uygulanan kuvvet nedeni ile oluşan basıncı algılar ve basınç oranınca çıkış sinyali üretir. Üretilen bu çıkış sinyali bir görüntüleyici yardımı ile anlaşılabilen formatlara dönüştürülür.

Yük hücresi evlerde, tarım ve hayvancılık sektöründe, sanayide, endüstride ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır.  Oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Baskül ve hassas tartılar, büyük ağırlıkların ölçülmesi için kullanılır. Ayrıca sanayide farklı ihtiyaçlar için de kullanılmaktadır. Üretim planlamasında da kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe ise asansör ve taşıma kontrollerinin yapılabilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Loadcell Çeşitleri Nelerdir?

 Bant kart yük hücrelerinin ağırlık kapasitesi yaklaşık olarak 3 kilogram ile 1 ton arasında farklılık göstermektedir. Çok ağır değillerdir. Tartım esnasında doğruluk payları yüksektir. Yük hücreleri çeşitleri şu şekildedir.

Dijital Tip Yük Hücreleri

Uygulanan yükü algılayıp elektriksel sinyallere dönüştürebilen hücrelere verilen isimdir. Oldukça güvenilir sistemlerdir. Ağırlık ölçüm kapasiteleri 3 kilogram ile 60 ton arasında değişiklik göstermektedir.  Üretim sektörü aşta olmak üzere birçok alanda tercih edilmektedir. Oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bunun nedeni ise oldukça doğru ve hassas tartım yapmalarıdır.

Bükme Kiriş Tip Yük Hücreleri

Çok yönlü ve kompakt bir yapıya sahiptir. Ağırlık ölçüm kapasitesi 200 kilogram ile 10 ton arasında değişiklik göstermektedir. Oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Paslanmaz çelik bir gövdeye sahiptir. Korumalı ve kir tutmayan özellikte imal edilir. Bu sayede sağlık sektöründe kullanılabilmektedir. Ayrıca yapı malzemelerinin ambalajlanmasında, platform özellikli kantarlarda, kimya ya da gıda endüstrisinde kullanılabilmektedir.

S Tipi Yük Hücreleri

Ağırlık ölçüm kapasitesi 50 kilogram ile 50 ton arasında değişiklik göstermektedir. Günümüzde en çok kullanılan yük hücresi tipidir. Çalışma prensibi diğer yük hücrelerinki ile aynıdır. Özel olarak geliştirilmiştir. Bant kanatlarında sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Basma Tipi Yük Hücreleri

Yüksek hassasiyete ve kapasiteye sahip uygulama alanlarında sıklıkla tercih edilir. Tank vagon gibi yüksek tonaja sahip materyallerin tartımında kullanılır ve kullanım alanları da oldukça geniştir. Tır kantarıkullanım alanlarından biri olarak örnek gösterilebilir.

Kablo Gerili Sensörü Yük Hücreleri

Genellikle yükün korunması amacı ile kullanılmaktadır. Asansör ve vinçlerdeki hareketsiz kalan çelik halatlarda kullanılmaktadır.

Yük Hücresi Fiyatları

Bant Kantarinternet sitesi yük hücresi birçok modelde olmakta ve kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca özellikleri de değişiklik göstermektedir. Bu neden ile sabit bir fiyat verilmesi söz konusu olmamaktadır. Yük hücresi fiyatları, bant kantarı fiyatları ve tır kantarı fiyatları hakkında bilgi almak için internet sayfası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun