Mark Zuckerberg’e şok

 Mark Zuckerberg’e şok

Sanal bir gelecek inşa etmek isteyen şirketlerin arasına Amazon da katılıyor. E-ticaret devi, henüz resmi olarak tanıtılmamış AR/VR ürünü için çalışmalarına son aylarda hız kattı. Pek çok kişi Amazon’un bu ürün ile Meta’nın metaverse dünyasına rakip olacağını düşünüyor.

Amazon’un AR/VR ürünü için işe almak istediği roller arasında; bilgisayar mühendisleri, tasarımcılar, program ve ürün yöneticileri, araştırmacılar gibi çok çeşitli üst düzey pozisyonlar yer alıyor. Bu da şirketin sağlam bir ekip ile metaverse yaratacağı iddialarını destekliyor.

Amazon gözlüğünün nasıl bir tasarımla geleceği veya yapay zeka destekli Echo akıllı asistan serisinin bir parçası olup olmayacağı henüz belli değil. Fakat şirketinin geleceğini metaverse’e bağlayan Mark Zuckerberg için büyük sorun yaratma potansiyeline sahip.

Bildiğiniz üzere metaverse dünyasına en büyük yatırımı yapan şirketlerin başında Meta veya eski adıyla Facebook geliyor. 2014 yılında VR şirketi Oculus’u satan alan firma, yeni VR gözlüklerini Meta Quest olarak adlandırıyor ve metaverse projelerine 8 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Protocol’deki yeni rapora göre Amazon, henüz duyurulmamış artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ürünü üzerinde çalışacak yeni personel arayışında. Amazon ayrıca genişletilmiş gerçeklik (XR) ürünü üzerinde çalışmak için bilim insanları, tasarımcılar ve araştırmacılar arıyor.

Amazon’un Echo Frames isminde bir akıllı gözlüğü bulunuyor, ancak bu gözlük herhangi bir AR/VR desteğine sahip değil. Ancak firma, neredeyse on yıl önce eğlence odaklı gözlükler için bazı patentler için başvuruda bulundu, bu patentler ile neler yapılabileceği ise belirsiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun