Marküteri Parke Özellikleri İle Dikkat Çekiyor

 Marküteri Parke Özellikleri İle Dikkat Çekiyor

Ağaçların doğal rengi korunmuş olup, ahşap kaplama ile döşenen yer kaplamasıdır. Özenle yapılması gerekir. Model her markuteri parke de farklılık gösterir. Aynı deseni farklı bir işte kullanamazsınız. Lazer kesim ile üretilir.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

 Zengin bir görünüm katan markuteri parke mimarlar tarafından büyük oteller için tercih ederler. Özel alanlarda ve lüks mekanlarda en çok yer alır. Boyut kazandıran bir görüntüye de sahiptir.

 Hammaddesi meşe, ceviz, maun gibi ağaçlardan yapılır. Fildişi ve mermer de kullanılarak mekanlar için daha tasarım model haline gelir.

Uygulaması Nasıl Yapılır?

 Şap yoğun olmalıdır ve 3 – 6 cm kalınlığında uygulanmalıdır. Kontrolü yapılırken ise sert bir cisim ile bakılmalıdır. Bu esnada toz çıkmaması gerekir. Şapın kuruma süresi 7 ve 8 haftayı bulabilir. Uygulanacak zemin yüzeyi temiz olmalıdır. Şaplı yüzey pürüzlü ise bu pürüz giderilmelidir. Ahşap markuteri parke uygulanacağı zemine göre hazırlanmalıdır. Parke üzerinde yapılacak ise eski parkenin cilalı olması gerekir. Balmumu ile parlatılıp, değişik cilalar kullanılmıştır.

 Saray parkesi olarak da isimlendirilir. Daire, kare, dikdörtgen ve özel tasarımları ile müşterilerle buluşur. Montaj ve üretim aşaması uzun markuteri parke sürebilir. Parçaların kalınlığı azaltılarak, işlem süresinin kısaltılması hedef alınmıştır. Villa, yalı, köşk gibi mekanlarda daha çok karşımıza çıkar.

Parke Deseni Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 Eski Mısır’a uzanan bir geçmişi vardır. Kraliçe Kleopatra’ya beğendirilmek için yapıldığı ve insanların birbiri ile yarıştıkları rivayet edilir. Osmanlıda ise Fatih Sultan Mehmet tarafından da yapılmıştır. Fakat günümüzde unutulan bir hal almıştır. Renkler üzerindeki ahşapların bir araya gelmesi ile oluşur. Yapılan her eser kişiye özgü olur ve ikinci bir defa aynısı yapılmaz. Ahşabın içerisindeki desen sürekli değişiklik gösterir. Görselliği ile şık bir görüntü oluşturur. Sanatı seven insanlar için markuteriparke önem arz eder.

Türkiye’deki Üretim Miktarı

 Ülkemizde 3 farklı şekilde üretimi sağlanır. Sonuç olarak ise :

 -Estetik bakımdan üstünlüğü ve sanat değerinde olması ile fiyatı yüksektir.

 -Tüketiciler tarafından pek fazla tanınmıyor. Bu nedenle isteyen müşteriler uzun süre bekleyebilir.

 -Parke tanıtımı ile fiyat düşürülmesi sağlanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun