Otomobil kredilerine düzenleme

 Otomobil kredilerine düzenleme

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg’un ilk ticari aracının 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkacağını söylemişti. Togg’un Türkiye’nin teknoloji alanında küresel aktör haline gelmesinde büyük payı olacağını da kaydeden Varank, yerli otomobilin fiyatına ise değinmemişti.

Yerli otomobilin ülkemizdeki otomotiv sektörüne bir etkisini de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben açıkladı. Milliyet’in haberine göre, Mehmet Ali Akben yerli otomobilin çıkışıyla birlikte otomobil kredilerinde de düzenleme yapacaklarını belirtti.

Temassız ödemenin pandemiyle birlikte hayatımıza girdiğini kaydeden Mehmet Ali Akben, bu konuda biraz çekinceli davranıldığını ancak sonrasında bankacılık sisteminin güvenilir bir altyapısı olduğunun anlaşıldığını ifade etti. BDDK Başkanı Akben kredi kartlarına ek olarak otomobil tarafına da el atacaklarını aktardı.

“Otomobil tarafında da güncelleyeceğimiz rakamlar var” açıklamasında bulunan Akben, sektörün temsilcileriyle geçen hafta bir toplantı yaptıklarını sözlerine ekledi. Bu konuda teşvike açık olduklarını ifade eden Mehmet Ali Akben, “İthal araçlar tarafında değil de yerli araçlar tarafında kredi daha etkin olsun.” diyerek şu bilgileri aktardı:

Haliyle içerideki sanayinin teşviki de önemlidir burada. Aynı zamanda ithalatın da yerliye kayması önemlidir. Sayıyla birlikte orada miktar da var 120 bin, 300 bin, 750 bin diye dilimler var. O dilimlerde güncelleme yaparak diyelim ilk dilim 120 bin. 120 binin yüzde 70’ini kredi alabiliyorlar. Onları güncelleyeceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun