Sağlıklı Çalışma Alanları İçin Hava Mikrobiyolojisi Testleri

 Sağlıklı Çalışma Alanları İçin Hava Mikrobiyolojisi Testleri

Çalışma alanlarında kapalı bir ortam yer aldığından dolayı ortamda bulunan hava, farklı etmenler dolayısı ile kolaylıkla kirlenebilir. Bu çerçevede okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, üretim tesisleri, ofisler veya ulaşım alanları gibi birçok kapalı noktada hava mikrobiyolojisi, ağır ve rahatsız edici bir konuma ulaşabilir. Bu durumda çalışma alanının tekrar sağlıklı bir hale gelmesi veya sağlıksız olup olmadığının belirlenmesi için hava mikrobiyoloji testleri uygulamalıdır. 

Çalışma alanları için en önemli test kontrol sistemlerinden birini oluşturan hava mikrobiyolojisi testleri Eurolab firması üzerinden temin edilebilen hizmetlerdir. Firma, yapacağı testler sayesinde sayılan birçok farklı alanda hava kalitesini test ve analiz eder. Bu sayede analiz çalışmaları ile kirlilik etmenleri ve mikrobiyolojik etmenler uzaklaştırılarak, çalışma performansı, yaşam koşulu ve çalışma koşulu alanında sağlıklı ve huzurlu bir ortam sağlanır. 

Havanın sahip olduğu kalite çok önemli bir faktör olmakla birlikte insan sağlığında olumsuz etkiler oluşturabilir ve hatta hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Örneğin, dünyanın birçok farklı ülkesinde bu nedenle önemli maliyetler ile her yıl birçok çalışma yapıldığı görülmektedir. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği oluşturmak açısından hava kalitesini korumak ve gerekli dönemlerde test gerçekleştirmek önemli bir aşamadır. 

Eurolab firması, gerçekleştirdiği hava mikrobiyoloji testleri sayesinde hava koşulları içerisinde ki özellikle mikrobiyolojik etmenleri yani bakteri ve mantar gibi etmenleri belirler. Aslında bu etmenler ile birlikte kimyasal olarak sayılabilecek egzoz gazı, temizlik ürünlerinin yaydığı gazlar, duman ve ilaçlar ile diğer kimyasal maddeler de test aşamalarına tabii edilir. 

Bilhassa ofis ve kapalı işyerlerinde hava kalitesi düşük olduğunda astım, solunum hastalıkları, kalp hastalıkları, kanser veya alerji gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu gibi rahatsızlıklara neden olan mikrobiyolojik etmenler ve kimyasal etmenlerin belirlenmesi ve engelleyici çalışmaların gerçekleştirilmesi, ulusal ve uluslararası standartlar kapsamında da belirlenmiştir. 

Standartlara bağlı bir şekilde güvenlik sistemlerinin oluşturulması açısından uygulanacak hava mikrobiyoloji testleri Eurolab firması tarafından test araçları, test personelleri ve test sistemleri sayesinde sağlanmaktadır. Bilhassa işletme yöneticileri ve işverenler hem personellerin hem de müşterilerinin sağlığını korumak için bu test hizmetlerini düzenli bir şekilde talep etmelidir. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun