Signal’den önemli açıklama

 Signal’den önemli açıklama

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal, Pazartesi gününden beri sosyal medyada dolaşan “hacklendi” iddialarına açıklık getirdi. Ocak ayında WhatsApp’ın kurucusunun yönetimin başına geçtiği şirket, Twitter’dan yaptığı açıklamayla söz konusu spekülasyonları yalanladı.

“Doğu Avrupa’da kullanımımızda artış gördük. Signal’in hacklendiği ve güvenliğinin ihlal edildiğine dair söylentiler dolaşıyor. Bu yanlıştır, Signal hacklenmemiştir.” diyerek iddialara son noktayı koyan şirket, bu söylentilerin insanları güvensiz mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya teşvik etmek amacıyla yürütülen karalama kampanyalarından ibaret olduğunu belirtti.

Signal’in kurucusu ve eski CEO’su Moxie Marlinspike, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabında çarpıcı açıklamalar yaptı. Telegram’ın Ukrayna’daki en popüler mesajlaşma uygulaması olduğunu söyleyen Marlinspike, çoğu kişinin Telegram’ı şifreli bir uygulama zannettiğini söyleyerek şunları ekledi:

Gerçek şu ki Telegram, varsayılan olarak herkesin gönderdiği/aldığı mesajların düz metin kopyasını içeren bir bulut veritabanıdır. Son 10 yılda gönderilen/alınan her mesaj, fotoğraf, video, belge; tüm kişiler, grup üyelikleri, vb. hepsine o veritabanına erişimi olan herkes ulaşabilir.

Moxie Marlinspike daha önce de Telegram’ı hedef almıştı. Uygulamada varsayılan olarak uçtan uca şifreleme olmadığını söyleyerek rakibini eleştirmişti. Rusya doğumlu Pavel Durov tarafından kurulan Telegram ise Signal CEO’sunun iddialarına henüz cevap vermedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun