Sürfile Makası Ne İşe Yarar?

 Sürfile Makası Ne İşe Yarar?

Makaslar gerek evlerde dikiş yapan bireyler tarafından ve gerekse de tekstil atölyelerinde sıklıkla kullanılan malzemelerdendir. Kullanım amaçlarına göre değişik isimlerle anılan makaslar arasında sürfile makası da önemli bir yer tutmaktadır. Sürfile makasının esas kullanım amacı, kesim esnasında tellenen ve dağılan kumaşların daha düzgün bir şekilde kesilmesini sağlamaktır. Diğer bir değişle bu makas sayesinde, kumaşı kesme esnasında overlok yapma gibi bir olanak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum, dikiş işleminin sonunda yapılması gereken overlok işleminin işlevini karşılamamaktadır.

Sürfile makasının bir ağzı düz, diğer ağzı ise tırtıklı bir yapıdadır. Bu sayede zikzak şeklinde kesim yapma kolaylığı sağlamaktadır. Kumaşın tellenmesini engellemesinin yanı sıra kumaş yanlarında zikzaklar ile desen oluşturulmak istenilen durumlarda da bu makastan yararlanılmaktadır. Sürfile makasının amacı dışında kullanılmamasına dikkat edilmesi, kullanım ömrünün uzun olması açısından önemlidir. Özellikle kâğıt, karton ve deri gibi malzemelerin bu makas ile kesilmesinden kaçınılmalıdır.

Sürfile Makası Nasıl Bilenir?

Her ne kadar kullanım konusunda dikkat edilse de makaslar zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak körelmektedir. Bu durumlarda makasların bilenmesi ve yeniden işlevsel hale getirilmesi gereklidir. Bunun için başvurulan yolların başında zımpara kâğıdı gelmektedir. İnce bir zımpara kağıdının dar şeritler halinde kesilmesi, makasın ağzında biriken sert yapının dağılmasına ve makasın yeniden keskinlik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Sürfile makası bilemek için kullanılacak olan zımparanın çok kalın olmamasına özen gösterilmelidir. İlk yöntem kadar etkili olmasa da makas bilemek için başvurulabilecek yollardan bir diğeri de alüminyum folyo kullanımıdır. Sert yapısı sayesinde alüminyum folyolar da makasların ağızlarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yöntem de tıpkı zımparalarda olduğu gibi, alüminyum folyonun ince şeritler halinde kesilmesi suretiyle uygulanmalıdır.

Makas bileme konusunda sıklıkla başvurulan bir diğer yöntem de tornavida ya da sert metallere makasın sürtülmesidir. Ancak bu yöntem sürfile makası için yeteri kadar etkili olmayacağı gibi, uygulanması da son derece zordur. Makasın ağzının dişli yapıda olması, metal malzemeye sürtmeyi zorlaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Hepsi ve daha fazla için www.igneiplikburada.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun