Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. TCMB, Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

TCMB, Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

haber haber -
35 0

TCMB Para Politikası Kurulu Toplandı

TCMB Para Politikası Kurulu, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında bir araya geldi. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19.00 düzeyinde sabit tutma kararı aldı.

Enflasyon Beklentileri ve Fiyatlama Davranışları Yakından Takip Edilecek

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından izleyecek. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini de dikkatle takip edecek.

Parasal Sıkılaştırma Politikası Sürdürülecek

Kurul, enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdürecek. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Likidite Fazlası İlave Tedbirlerle Sterilize Edilecek

Son dönemde likidite fazlasını dengelemek amacıyla ilave tedbirler alınacak. Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırmak hedeflenmektedir.

Kararlar Veri Odaklı ve Şeffaf Olacak

TCMB, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir şekilde alacak. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilerek, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda kararlar alınacaktır.

İlgili Yazılar