TikTok’a ağır suçlama

 TikTok’a ağır suçlama

Bugün çıkan bir rapora göre TikTok’un ana şirketi ByteDance, Instagram, Snapchat ve diğer sosyal medya platformlarından alınan içeriklerle sahte hesap oluşturdu. Bu raporları, 2017’de video düzenleme uygulaması olan Flipagram‘da yayınladı.

ByteDance’in Flipagram’ı Ocak 2017’de satın almasından kısa bir süre sonra çalmanın başladığını söyleyen dört eski ByteDance çalışanı BuzzFeed‘e konuştu. Ortaya çıkan belgeler, çalmanın şirket için bir ‘büyüme hacki‘ olarak görüldüğünü gösteriyor. Çalışan, şirketin günde 10 binden fazla videoyu kazımayı hedeflediğini de söyledi.

Çalışanlardan ikisi, şirketin şu anda TikTok ve Çinli meslektaşı Douyin tarafından kullanılan ‘Sizin için‘ algoritmasını bilgilendirmek için kullandığını da belirtti. Ayrıca çalışanlar, ByteDance’in algoritmayı ABD tabanlı içerik konusunda da eğitmek istediğini söylüyor. Bunların yanı sıra rapora göre şirket, Musical.ly‘den içerik sıyırıp yükledi. Sonrasında ByteDance’in şirketi 2017’de satın almasının ardından TikTok’a dönüşeceği iddia edildi.

İddialara göre, büyüme hacki olarak kullanılan uygulama, o sırada mevcut olan hizmetler için olağandışı değildi. Ancak bu durum, TikTok’un rakip uygulamalardan video içeriği kullanıp kullanmadığı sorusunu akıllara getiriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun