Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Tunus’ta Avukat ve Köşe Yazarı Sonya Dahmani Gözaltına Alındı

Tunus’ta Avukat ve Köşe Yazarı Sonya Dahmani Gözaltına Alındı

haber haber -
15 0

Sonya Dahmani’nin Gözaltına Alınması ve Gelişmeler

Tunus’ta gündem, avukat ve köşe yazarı Sonya Dahmani’nin gözaltına alınmasıyla çalkalanıyor. Sahra Altı Afrika’dan gelen düzensiz göçmenlere ilişkin yetkililerin tutumunu televizyonda eleştiren Dahmani, Tunus hakkında yaptığı “Ne basit bir ülke” açıklamasının ardından gözaltına alındı.

Tunus Baro Başkanı’nın Açıklamaları

Tunus Baro Başkanı Hatem el-Meziyu, Sonya Dahmani’nin gözaltına alınmasına karşı çıkarak, Baro merkezine yapılan baskını “Baro’ya yönelik bariz bir saldırı” olarak nitelendirdi. El-Meziyu, ülke genelindeki tüm mahkemelerde Baro üyesi avukatların bir günlük iş bırakma eylemi düzenleyeceklerini ve Dahmani’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Sonya Dahmani’nin Gözaltına Alınma Sebebi

Tunuslu avukat Sonya Dahmani, 11 Mayıs Cumartesi akşamı Tunus Barosu’na yapılan bir polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınma sebebi hakkında resmi bir açıklama yapılmazken, yerel basında Dahmani’nin Sahra Altı Afrika’dan gelen düzensiz göçmenlere yönelik Tunuslu yetkililerin tutumunu eleştirdiği ve “Ne basit bir ülke?” yorumunda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı iddiaları yer almıştı.

İlgili Yazılar