Virgin Orbit, SpaceX rekabeti

 Virgin Orbit, SpaceX rekabeti

Günümüzde SpaceX’e rakip olma çalışmalarıyla gündeme gelen Virgin Orbit, 2017 yılında çatı şirketi Virgin Group tarafından kuruldu. O günden beri küçük uydular için fırlatma hizmetleri sağlayan şirket, 13 Ocak’ta gerçekleştirdiği uydu yerleştirme görevinin görüntülerini paylaştı.

Virgin Orbit, Boeing 747 jetini kendi ihtiyaçları doğrultusunda modifiye ederek en az 30 bin ft irtifaya çıkabilen bir yapıya getirdi. Ardından uyduları, kanadının altına yerleştirdiği LauncherOne roketine yükleyerek başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi.

Virgin Orbit, roketin asıl salınımı hava sistemlerinin üzerinde gerçekleştiğinden, kendi sisteminin daha geniş bir iklim koşullarında fırlatılabileceğine dikkat çekiyor. Uçağın kalkış ve iniş yapması güvenli olduğu sürece görev için engel teşkil eden bir şey bulunmuyor.

Bununla birlikte Virgin Orbit’in fırlatma yöntemi, esasında onu küçük uyduları idare etmekle sınırlarken, SpaceX’in donanımı, mürettebatlı görevlerin yanı sıra çok daha büyük yüklere olanak sağlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun