Waymo’nun Sürücüsüz Araba Programı İlerliyor

 Waymo’nun Sürücüsüz Araba Programı İlerliyor

Sürücüsüz araçları duyduğunuzu biliyoruz fakat muhtemelen henüz yollarda görmediniz. Google’ın üst kuruluşu olan Alphabet bünyesinde çalışan Waymo ise bu alanda akla ilk gelen firmalardan birisi. Daha çok şirket bir şoföre ihtiyaç duymayan araba geliştirdiğini duyurdukça, insanlar da bu konuda daha ok bilgi sahibi oluyor.

Bunların arasında Waymo ilk sıraya oynarken, firma kısa sürede ciddi yol kat etti ve tek bir alanda uzmanlaştı. Waymo bu yılın sonuna kadar sürücüsüz araçlarla yolcu taşımayı planlıyor ve ilk testleri de başlatırken bunu başaracağa benziyor.

Google’ın önceki sürücüsüz araç projesi olan ve 2016 yılının Aralık ayında yola çıkan Waymo, kendisini sürücüsüz araç firması değil sürücüsüz araç teknolojisi firması olarak görüyor.  Buna rağmen filosunda binlerce sürücüsüz araç var ve her birinde LIDAR ile diğer sensörler bulunuyor.

Son olarak Fiat Chrysler’dan binlerce yeni minivan alınırken, Waymo filosunu genişletiyor. 4 milyon milin üzerinde yol yapılırken, 25 farklı ABD şehrinde testler gerçekleştirildi.  Waymo aynı zamanda altyapısını da başarıyla kuruyor ve 20 binin üzerinde sürüş senaryosu araçların veritabanına yüklenerek her olasılığa karşı önlem alınıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun