Yandex CEO’su istifa etti

 Yandex CEO’su istifa etti

Rusya’nın Ukrayna’ya işgal başlatması sonrasında, hem AB hem de diğer ülkelerden teknoloji şirketlerine dev yaptırımlar uygulandı. Yandex, AB yaptırımlarına tabi olmasa da, ortaklarının ülkeyi terk etmesinden çok fazla etkilendi. Şirketten gelen son açıklamaya göre, Arkady Volozh CEO’luk görevinden ayrıldı.

Rusya’nın en büyük şirketi olan Yandex, operasyonlarında radikal değişiklikler yapmaya devam ediyor. Daha önce News ve Zen isimli hizmetlerini başka bir Rus şirketine satan Yandex, şimdi de yönetim kurulunda istifalar yaşıyor.

Direkt olarak Yandex şirketini etkilemeyen AB yaptırımları, Volozh’un oy verme hakkını yönetim kuruluna devretmesine yol açtı. İstifa ile ilgili Rus şirketten gelen açıklamada, yönetim kurulunda herhangi bir değişikliğin olmayacağına dikkat çekildi:

“Yönetim Kurulu normal şekilde çalışmaya devam ediyor. Yandex, Kurulun devam eden desteğiyle şirketi yeni seviyelere taşımak için iyi bir konuma sahip güçlü ve derin bir yönetim ekibine sahip.”

1997 yılından bu yana şirketin yönetim kurulunda yer alan ve Rusya’nın da en büyük teknoloji yatırımcılarından biri olan Arkady Volozh, yeni planlarını ise paylaşmadı. Yandex ayrıca Volozh’un ayrılmasının, şirketin mali veya operasyon faaliyetlerini etkilemeyeceğini dile getirdi.

24 Şubat tarihinde başlayan Ukrayna krizi, Rusya’daki teknoloji şirketlerini zora sokmaya başladı. Daha önce News ve Zen için VK ile anlaştığını duyuran Yandex, Batı yaptırımları sonrasında dikkat çeken değişiklikler uyguladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun