Yök Atlas

 Yök Atlas

YÖK atlas bir tercih robotu olup adından da anlaşılacağı üzere Yükseköğrenim Kurumu tarafından hazırlanmıştır. Bu robotun kullanım amacı öğrencilerin tercihlerini daha doğru ve kendilerine uygun şekilde yapmalarıdır. Uygulama içerisinde geçmiş yıllara ait önlisans ve lisans kontenjanları ile puanları yer almaktadır. Böylece öğrencilerin daha rahat seçim yapabilmeleri sağlanır. Üniversite sınav sonuçlarının açıklandığı dönemlerde bu robot yoğun talep görmektedir. Kullanımının son derece basit olması öğrenciler açısından avantajlı olmaktadır.

Yök Atlas’ta Hangi Bilgiler Vardır?

Üniversite adayı öğrenciler için hazırlanan Yök Atlas geniş bir bilgi havuzuna sahiptir. Buna gör en çok ilgi gören içerikler şu şekildedir:

– Üniversiteye yerleşen adayların orta öğretim bilgileri

– Kontenjan detayları

– Adayların başarı sıralamaları ve net ortalamaları

– Üniversitelere ait taban ve tavan puanları

– Hangi üniversitenin ne kadar tercih edildiği

– Bölümlere ait yerleşme koşulları

– Bölümler ve istenen puanlar, puan türleri

Yök Atlas Nasıl Kullanılır?

Her yıl güncellenen Yök Atlas kullanımı oldukça kolaydır. İlk olarak öğrenciler e posta ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yaparlar. Burada adaylar isterlerse kendilerine örnek bir tercih listesi hazırlayabilirler. Yeni üye olacak olan adayların e posta, adı, soyadı ve şifre gibi bilgileri doldurması gerekecektir.

Adaylar sisteme giriş yapmadan program atlası, tercih sihirbazı, net sihirbazı, mezun başarı atlası, meslek atlası gibi alanları da kullanabilirler. Bunların hepsi önlisans ve lisans öğrencileri için ayrı ayrı olacak şekilde oluşturulmuştur. Aynı zamanda programda ülkemizdeki üniversitelere ait detaylı bilgiler de yer almaktadır. “üniversitelerimiz” sekmesine tıklayarak her bir üniversiteye ait şehir, üniversite türü, adres ve web sitesi bilgilerine ulaşmak mümkündür. Adaylar isterlerde üniversite detay bölümünden daha kapsamlı bilgilere de erişebilirler. Eğer özellikle aranan bir üniversite varsa üst kısımda yer alan üniversite, üniversite türü ve şehir filtrelemelerinden de yararlanılabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun