Samsung Çipset Sektöründe Intel’i Geride Bıraktı

 Samsung Çipset Sektöründe Intel’i Geride Bıraktı

Onlarca yıldır, kendimizi bildik bileli Intel konu çipset üretimi olunca lider firma konumunda fakat 2017 yılında bu durum değişmişe benziyor. İki firmanın yıllık finansal raporları yayınlanırken, Samsung’un da Intel’i geride bıraktığı ortaya çıktı.

Artık Yeni Lider Samsung!

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre liderlik koltuğunu Intel Samsung’a devretti. Intel geride bıraktığımız yıl çipset sektöründe 62.8 milyar dolar kazanırken, Samsung’un geliri ise 69.1 milyar dolar oldu.Tabii bu tam olarak isabetli bir kıyaslama sayılmaz çünkü Intel x86 mimarili işlemciler üzerinde çalışıyor ve bu alanda açık ara lider. Samsung ise daha çok RAM ve flaş bellek alanında çalışıyor fakat sonuçta gelir olarak Intel’i geride bıraktı.

Samsung Pazar Payını Devamlı Genişletiyor

İşin finansal kısmı bir yana, Samsung’un bellek teknolojisi gelecekte Intel’in geleneksel işlemcilerine göre daha önemli olacak gibi duruyor. Günümüzde hemen hemen her akıllı telefon ya da tablette Samsung üretimi RAM’ler bulunuyor. Üstelik  SSD diskler konusunda da sektörün önemli bir kısmını domine etmiş konumda.

Kısacası, artık konu çip üretimi olunca akla ilk gelen firma Intel değil, Samsung olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun