Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Amerika Birleşik Devletleri’nde Belgesiz Göçmenlere Yeni Yasal Haklar

Amerika Birleşik Devletleri’nde Belgesiz Göçmenlere Yeni Yasal Haklar

haber haber -
23 0

Biden Yönetimi, Belgesiz Göçmenlere Yeni Yasal Haklar Sunuyor

Başkan Joe Biden ve hükümete yakın kaynakların açıklamalarına göre, ABD’de yaşayan belgesiz göçmenlere yönelik önemli bir adım atıldı. Yeni program çerçevesinde, belgesiz göçmenlere kalıcı yasallık yolunu açacak uygulamadan 500 bin ABD vatandaşının faydalanması bekleniyor.

Çocukken Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem Programı (DACA)

“Çocukken Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem” (DACA) adlı program kapsamında, annesi veya babası ABD vatandaşı olan 21 yaşından küçük yaklaşık 50 bin çocuğa da yasal statü ve koruma sağlanacak. Bu adım, DACA’nın 12. yıl dönümü münasebetiyle Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikte Biden tarafından resmen duyuruldu.

Geniş Kapsamlı Yardım Programı

Bu yeni adım, belgesiz göçmenlere yönelik yapılan en büyük yardım programlarından biri olarak dikkat çekiyor. 500 bin göçmenin aile yakınlarına sağlanacak kolaylık, ülkede yapılacak başkanlık seçimlerine yaklaşık 4 ay kala duyuruldu.

Eylem Planı ve Başvuru Şartları

Biden hükümetinin geniş kapsamlı eylem planı, DACA’nın 2012’de Başkan Barack Obama tarafından yürürlüğe konulmasından bu yana belgesiz göçmenlere yönelik en büyük yardım programlarından biri olma özelliğini taşıyor. Başvuru sahiplerinin ABD’de en az 10 yıl ikamet etmeleri ve bir ABD vatandaşıyla yasal olarak evli olmaları gerekiyor. Bu yeni uygulama ile ABD’de yaşayan belgesiz göçmenlere yasal haklar tanınarak, onların statülerini düzenlemek ve koruma altına almak amaçlanıyor.

İlgili Yazılar