Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’dan Ukrayna Barış Konferansı Açıklaması

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’dan Ukrayna Barış Konferansı Açıklaması

haber haber -
23 0

Lula da Silva, Rusya’nın Katılımının Önemine Dikkat Çekti

Brezilya basınında yer alan habere göre, Lula da Silva, Ukrayna Barış Konferansı’nın Rusya’nın katılımı olmadan çözüme ulaşmasının zor olabileceğini belirtti. İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd ile Cenevre’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Lula, “Bir anlaşma olmalı, Zelenski, Putin’le konuşmak istemediğini söylerse ve Putin de aynı şekilde Zelenski ile konuşmak istemediğini belirtirse, bunun nedeni savaştan hoşlanmaları anlamına gelecek. Aksi takdirde oturup barışçıl bir çözüm bulmak için konuşurlardı.” şeklinde konuştu.

G7 Liderler Zirvesi Öncesi Önemli Görüşme

Lula, G7 Liderler Zirvesi’ne katılmadan önce Cenevre’de Amherd ile Ukrayna-Rusya arasındaki soruna ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi. Çatışmalar ve savaşların yarattığı maliyetlere değinen Lula, “Brezilya, Rusya’nın Ukrayna işgalini şiddetle kınadı ve her iki tarafın da hedeflerine askeri yollarla ulaşamayacağı zaten belli” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Barış Konferansı Çağrısı

Rusya-Ukrayna savaşının çözümü için tüm tarafların katılımıyla uluslararası barış konferansı çağrısını yineleyen Lula, İtalya’daki G7 Liderler Zirvesi’ne katıldıktan sonra, Ukrayna Barış Konferansı’nın önemine vurgu yaptı. 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre’de gerçekleşecek konferansta, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın kalıcı barışa ulaşması için uluslararası hukuka dayalı çözüm yolları ele alınacak.

İlgili Yazılar