Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar Gündemde

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar Gündemde

haber haber -
13 0

İran Cumhurbaşkanı’nın Helikopter Kazasının Ardından Adaylar Belirleniyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetinin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, 28 Haziran’da yapılacak seçimler öncesinde adaylar belirlenmeye devam ediyor.

Zühre Elahiyan: İran’ın Potansiyel Cumhurbaşkanı Adaylarından Birisi

Geçen hafta resmi başvurusunu tamamlayan ve aday adayı olan Zühre Elahiyan, İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in en sıkı destekçilerinden biri olarak biliniyor. İran meclisinde yaptığı radikal çıkışlarla tanınan Elahiyan’ın adaylığı için Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne bağlı Denetleme Heyeti’nin “ehliyet” değerlendirmesi bekleniyor.

Kadınların Cumhurbaşkanı Olması Yasak, Ancak Değişiklik Mümkün

İran’ın yasalarında kadınların cumhurbaşkanı olması yasakken, “erkekler” kelimesinin “bireyler” veya “insanlar” şeklinde çevrilmesi durumunda cumhurbaşkanlığı için kadınların da aday olabileceği belirtiliyor. Elahiyan’ın adaylığıyla birlikte bu konu da gündemde.

Adaylık Süreci ve Değerlendirme

Adaylık başvurusu yapan kişilerin “rejimin değerlerine bağlılıkları” yönünden Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne bağlı Denetleme Heyeti tarafından değerlendirileceği belirtiliyor. Aday adaylarının “Velayet-i Fakih makamına ve İslami değerlere bağlılıkları” da adaylıklarının kabul edilmesinde etkili olacak.

İlgili Yazılar